Problematični japanski konglomerat Toshiba rekao je u četvrtak da će „podržati“ ponudu za preuzimanje od 15 milijardi dolara od strane konzorcijuma predvođenog investicionim fondom Japan Industrial Partners.
Dugo očekivani potez usledio je nakon godina previranja za kompaniju, koja je nekada simbolizovala japansku tehnološku snagu, ali se nedavno suočila sa skandalima, finansijskim problemima i ostavkama na visokom nivou.
Inžinjerski gigant je ostao oprezan u saopštenju objavljenom nakon sastanka odbora, međutim, rekavši da će zatražiti od posebne komisije da preispita dogovor, pre nego što preporuči kako njegovi akcionari postupe.
„U ovom trenutku, odbor… izražava našu podršku tenderskoj ponudi ako ona bude pokrenuta“, navodi se.
„Međutim, odbor je takođe doneo rezoluciju da se ne ide toliko daleko da je preporučuje u ovom trenutku.
Toshiba, koja proizvodi sve, od šporeta za pirinač do medicinske opreme i nuklearnih postrojenja, saopštila je da će verovatno proći četiri meseca pre nego što ponuda za preuzimanje počne.
Konzorcijum koji predvodi JIP uključuje 17 japanskih preduzeća i šest japanskih finansijskih institucija koje ulažu ili izdaju zajmove za taj posao.
Kada bude odobreno prema globalnim zakonima o konkurenciji, očekuje se da će akvizicija — vredna skoro dva biliona jena (15 milijardi dolara) preuzeti privatnog inženjerskog giganta.
Pre skoro dve godine, fantastična ponuda za otkup od privatnog fonda CVC Capital Partners stavila je znak pitanja u budućnost Toshibe.
Saga koja je usledila pažljivo je praćena u poslovnim krugovima u potrazi za nagoveštajima o tome šta bi moglo da se desi sa drugim ogromnim, raznovrsnim konglomeratima u Japanu i drugde.
Nakon što je CVC ponuda odustala, pojavili su se planovi da se kompanija podeli i odvoji segment uređaja – naišavši na oštro protivljenje nekih investitora.
Nekoliko akcionara je tvrdilo da bi izdvajanje samo povećalo nevolje Toshibe stvaranjem više menadžerskih pozicija u manjim jedinicama, umesto da bi se poboljšalo upravljanje firmom.
Ali taj plan je odbačen prošle godine na vanrednoj skupštini akcionara, zadajući udarac menadžmentu jer je vladao zastoj u narednim koracima kompanije.
Mio Kato, analitičar u Lightstream Research-u koji objavljuje na Smartkarmi, rekao je da je preuzimanje „verovatno bolja alternativa od pokušaja sa 50 različitih strateških planova u naredne dve godine“.
„Više od svega, ako otkup konačno može da obezbedi neki kontinuitet i stabilnost koji su verovatno potrebniji od bilo čega drugog“, rekao je on.
Toshiba može pratiti svoju istoriju do 1875. godine, kada je njena preteča radila kao telegrafska fabrika u Tokiju.
Prerastao je u ogroman konglomerat, ali je potresen turbulencijama od 2015. godine kada je izbio skandal u vezi sa profitom.
To je dovelo do ogromnih gubitaka, praćenih oporavkom koji je doveo do pritiska novih akcionara aktivista.
Strani investitori su održali Toshibu na površini, ali su se takođe zalagali za brži rast i jasniju dugoročnu strategiju.