Prikupljanje satelitskih podataka za istraživanje je grupni napor zahvaljujući ovoj aplikaciji razvijenoj za Android korisnike. Camaliot je kampanja koju finansira Evropska svemirska agencija, a njen prvi projekat se fokusira na to da vlasnici pametnih telefona širom sveta postanu deo projekta koji može pomoći u poboljšanju vremenske prognoze korišćenjem GPS prijemnika vašeg telefona.
Aplikacija Camaliot radi na uređajima koji koriste Android verziju 7.0 ili noviju koji podržavaju satelitsku navigaciju. Kako funkcioniše satelitska navigacija, telefoni ili drugi prijemnici traže signale iz mreže satelita koji održavaju fiksnu orbitu. Sateliti šalju poruke sa vremenom i njihovom lokacijom, a kada je primi, telefoni beleže koliko je vremena trebalo da stigne svaka poruka, a zatim koriste te podatke da otkriju gde se na Zemlji nalaze.
Istraživači misle da mogu da koriste satelitske signale da bi dobili više informacija o atmosferi. Na primer, količina vodene pare u atmosferi može uticati na to kako satelitski signal putuje kroz vazduh do nečega poput telefona.
Aplikacija prikuplja informacije za praćenje jačine signala, udaljenosti između satelita i telefona koji se koristi i faze nosača satelita, prema Camaliotovim čestim pitanjima. Sa dovoljno podataka prikupljenih iz celog sveta, istraživači mogu teoretski da ih kombinuju sa postojećim vremenskim očitanjima kako bi izmerili dugoročne trendove vodene pare. Nadaju se da će te podatke koristiti za informiranje modela za prognozu vremena sa mašinskim učenjem. Oni takođe mogu da prate promene u Zemljinoj jonosferi – delu atmosfere blizu svemira. Stvaranje boljih jonosferskih prognoza moglo bi biti relevantno za praćenje svemirskog vremena i na kraju bi moglo učiniti globalne navigacione satelitske sisteme (GNSS) preciznijim uzimajući u obzir događaje kao što su geomagnetne oluje.
Camaliot bi se na kraju mogao proširiti i uključiti više pokušaja prikupljanja podataka u velikom obimu pomoću senzora prisutnih u kućnim uređajima povezanim sa „Internetom stvari“. „Inspiraciju smo dobili iz poznate inicijative SETI@Home, gde kućni laptopi pomažu u traženju znakova vanzemaljskog života. Visente Navaro, navigacioni inženjer ESA, rekao je u saopštenju za javnost.
Projekat ima za cilj da prikupi informacije iz celog sveta — i iz nekoliko različitih satelitskih sazvežđa. Postoji nekoliko različitih konstelacija globalnih navigacionih satelitskih sistema (GNSS), kao što su američki sistem globalnog pozicioniranja (GPS), ruski GLONASS, kineski Beidou ili Galileo EU. Japan i Indija takođe upravljaju manjim regionalnim sazvežđem. Naredba FCC-a iz 2018. omogućila je više uređaja da zajedno koriste GPS i Galileo signale radi veće preciznosti lokacije.
Dok stariji Android telefoni mogu da učestvuju u ovom projektu, projekat Camaliot navodi više od 50 novijih modela sa prijemnicima sa dve frekvencije, koji mogu istovremeno da povuku dva GNSS signala sa različitim satelitskim frekvencijama. Telefoni za koje je potvrđeno da sadrže dvofrekventne prijemnike uključuju Google Pikel 4a, Samsung Galaki S21, Galaki S21 Ultra — uglavnom one sa vrhunskim Kualcomm Snapdragon 5G čipsetima.
Navaro kaže da „kombinacija Galileo dual-band prijemnika za pametne telefone i Android-ove podrške za snimanje neobrađenih GNSS podataka“ rade zajedno na povećanju mogućnosti koliko podataka može biti prikupljeno samo od ljudi koji koriste svoje pametne telefone.
Camaliot je dostupan samo za Android korisnike Slika: Camaliot
Korišćenje tehnologije kod kuće od strane spoljnih učesnika za naučna istraživanja nastavlja da raste jer svakodnevni uređaji uključuju veću procesorsku snagu i bolju sposobnost detekcije. Pored čuvenog SETI projekta i sličnih pokušaja kao što je Folding@Home, druge metode uključuju NASA-u koja traži od javnosti da koristi svoje telefone za fotografisanje oblaka ili drveća, i naučne aplikacije kao što je iNaturalist koji dokumentuju ponašanje životinja tokom pomračenja Sunca ili prate različite životinje vrste.
Kako koristiti Camaliot?
Evo kako možete da počnete da koristite aplikaciju Camaliot na svom Android telefonu nakon što je preuzmete sa Google Play-a:
Izaberite „počni evidentiranje“ i postavite svoj telefon u oblast sa čistim nebom da biste počeli da beležite podatke.
Kada izvršite merenje po svom ukusu, izaberite „zaustavi evidentiranje“.
Zatim otpremite sesiju na server i ponavljajte proces tokom vremena da biste prikupili više podataka. Takođe možete da izbrišete svoje lokalno uskladištene datoteke evidencije u ovom koraku.
Pored toga što možete da vidite sopstvena merenja u odnosu na druge akumulirana tokom vremena, možete videti i tablu sa rezultatima koja prikazuje sesije evidentiranja koje su uradili drugi učesnici. Na kraju će informacije prikupljene za studiju biti dostupne na posebnom portalu.
Za registrovane korisnike, njihova lozinka, korisničko ime, adresa e-pošte i broj merenja biće sačuvani u Camaliot-ovoj bazi podataka, ali se neće koristiti u publikacijama i proizvodima nakon studije, u skladu sa politikom privatnosti Camaliota. Konkretno, Kamaliot kaže da je potreba za obimnim ličnim podacima u naučne svrhe i praćenja životne sredine i da je njena potreba za obradom podataka „neophodna za obavljanje zadatka koji se sprovodi u javnom interesu, odnosno za sprovođenje ove naučne studije. ”
Registrovani učesnici će takođe biti uneti u pul za priliku da osvoje nagrade kao što su dvofrekventni Android telefon i Amazon vaučeri. Kampanja će biti aktivna do 30. juna.