Evropska komisija je u ponedeljak izdala izjavu o primedbama Apple-u zbog navodno zlonamerne prakse američkog tehnološkog giganta u oblasti tehnologije mobilnih novčanika. Kompanija koristi svoju „dominantnu poziciju“ na tržištu da zabrani pristup uslugama trećih strana softveru i hardveru na svojim uređajima koji omogućavaju beskontaktna plaćanja, navodi se u dokumentu.
„Imamo naznake da je Apple ograničio pristup trećim stranama ključnoj tehnologiji neophodnoj za razvoj konkurentskih rešenja za mobilni novčanik na Appleovim uređajima“, rekla je šefica politike konkurencije Evropske komisije, izvršna potpredsednica Margrethe Vestager, dodajući da EU ima preliminarne podatke koji sugerišu američka kompanija je možda ograničila konkurenciju u korist Apple Pai-a.
„Ako se potvrdi, takvo ponašanje bi bilo protivzakonito prema našim pravilima konkurencije“, upozorila je Vestager.
Dotični hardver i softver, zajednički poznati kao tehnologija komunikacije bliskog polja ili NFC, omogućava interakciju sa terminalima za plaćanje u prodavnicama i pomaže ljudima da kupuju brzim dodirom. Prema evropskim regulatorima, Apple zabranjuje PaiPal-u i drugim sličnim uslugama da mu pristupe na iPhone-u i Apple Vatch-u.
Apple će sada imati priliku da odgovori ili ospori ovu procenu pre nego što bude objavljena konačna presuda. Ako ne postigne nagodbu sa EU, može biti kažnjena do 10% svog globalnog prihoda, što bi moglo iznositi 36 milijardi dolara.
Do sada je kompanija negirala da je počinila bilo kakvu nepravdu. „Apple Pai je samo jedna od mnogih opcija dostupnih evropskim potrošačima za plaćanje i obezbedio je jednak pristup NFC-u dok postavlja vodeće standarde za privatnost i bezbednost“, navodi se u saopštenju od ponedeljka, dodajući da će nastaviti da radi. sa Komisijom EU.
EU je, zauzvrat, rekla da Izjava o primedbama „ne prejudicira ishod istrage“.
Ovo nije prvi put da se američki tehnološki gigant suočava sa optužbama protiv monopola u EU. Prošle godine, blok je podneo slične optužbe protiv kompanije nakon žalbe Spotifaja i nekih drugih servisa na proviziju od 30% koju Apple nameće na bilo koju kupovinu u okviru aplikacija dozvoljenih na njegovim uređajima. Slučaj je još u toku.
U novembru 2021. Italija je kaznila Apple i Amazon sa oko 230 miliona dolara zbog, kako je nazvala, antikonkurentske saradnje u prodaji na italijanskoj platformi Amazon. Dva tehnološka giganta sklopila su dogovor još 2018. godine dozvoljavajući određenim preprodavcima da prodaju Apple proizvode i Beats elektronske dodatke na Amazonu, što utiče na završetak i cene, prema nacionalnom antimonopolskom organu.
U junu 2021. godine, nemačka Federalna kancelarija za kartel (FCO) pokrenula je istragu o operacijama Apple Store-a, tvrdeći da to „ovlašćuje Apple da utiče na operacije trećih strana“.