Zemlje G7 će obezbediti Vijetnamu 15,5 milijardi dolara za smanjenje upotrebe uglja

Zemlje G7 će obezbediti Vijetnamu 15,5 milijardi dolara za smanjenje upotrebe uglja

Grupa sedam (G7) industrijalizovanih zemalja obezbediće 15,5 milijardi dolara za pomoć Vijetnamu da pređe sa uglja, saopštila je britanska kancelarija za spoljne poslove u sredu.

Sporazum, koji je ranije izvestio Rojters, biće treći sporazum ove vrste koji su postigle zemlje G7, pošto raste pritisak na bogate zemlje sa velikim emisijama gasova da pomognu siromašnijim zemljama da se izbore sa klimatskim promenama i prelaskom na čistiju energiju.

Grupa je prošle godine potpisala slične ugovore sa Južnom Afrikom i prošlog meseca sa Indonezijom.

Početni iznos od 15,5 milijardi dolara javnih i privatnih finansija biće isplaćen u narednih tri do pet godina, navodi se u saopštenju britanske diplomatije.

Sporazum će pomoći Vijetnamu da dostigne vrhunac emisija gasova staklene bašte do 2030. godine, donoseći prethodnu projekciju za 2035., ograničavajući svoj vršni kapacitet uglja na 30,2 gigavata (GV) umesto prvobitno planiranih 37 GV, i izvorno 47% svoje energije iz obnovljivih izvora energije do 2030. godine, navodi se u saopštenju.

„Danas je Vijetnam pokazao liderstvo u zacrtanju ambiciozne tranzicije čiste energije koja će obezbediti dugoročnu energetsku sigurnost“, rekao je predsednik SAD Džo Bajden u saopštenju.

Sporazum podržavaju Danska i Norveška, koje nisu članice G7.

Vijetnam, među 20 najvećih svetskih korisnika uglja, prvobitno je trebalo da potpiše „Partnerstvo za samo tranziciju energije“ sa zemljama G7 na globalnom samitu o klimi COP27 u novembru, ali su razgovori na visokom nivou zaustavljeni pre sastanka.

Da bi ubedili Vijetnam da podrži ponudu, zapadni pregovarači predvođeni Evropskom unijom i Britanijom su u više navrata povećavali iznos finansiranja ponuđenog Hanoju.

Polovina dogovorenih 15,5 milijardi dolara doći će iz javnog sektora, a ostatak od privatnih investitora, rekli su izvori, odbijajući da budu imenovani jer im nije bilo dozvoljeno da razgovaraju s medijima.

Manji deo finansiranja biće grantovi, dok će najveći deo javnih investicija biti krediti, rekao je jedan od izvora.

Sporazum G7 sa Indonezijom obećao je 10 milijardi dolara javnih sredstava za zatvaranje tamošnjih elektrana na ugalj i povećanje vršnih emisija u sektoru za sedam godina do 2030. Južnoj Africi je obećano 8,5 milijardi dolara.

Vijetnamsko ministarstvo životne sredine nije odmah odgovorilo na zahtev za komentar.