Zatvor verovatno nije kraj političkog puta za bivšeg pakistanskog premijera Imrana Kana

Zatvor verovatno nije kraj političkog puta za bivšeg pakistanskog premijera Imrana Kana

Bivši premijer Imran Kan, popularni pakistanski opozicioni lider, sada je zatvorenik u zatvoru visoke bezbednosti nakon što je osuđen za korupciju i osuđen na tri godine, piše AP.

To je najdramatičniji obrt do sada u mesecima političkih i pravnih prepirki između Kana i njegovih političkih rivala otkako je svrgnut u parlamentarnom glasanju o nepoverenju u aprilu 2022.

Kanova stranka saopštila je da će se žaliti na ono što vladini kritičari opisuju kao slab slučaj, koji ima za cilj da ukloni bivšu zvezdu kriketa iz politike uoči opštih izbora koji bi trebalo da se održe ove jeseni. Vlada je branila osudu kao zakonitu i negirala da je Kan žrtva političkog progona.

Ako presuda bude potvrđena, 70-godišnjem Khanu bi bilo zakonom zabranjeno da se kandiduje za funkciju ili da vodi pakistanski Tehreek e-Insaf, stranku koju je osnovao 1990-ih. Međutim, ankete pokazuju snažne izborne rezultate za PTI, a Kanovo zatvaranje bi moglo dodatno poboljšati njegov ugled.

Sud u Islamabadu presudio je u subotu da Kan nije prijavio prihode od poklona koje je primio od stranih uglednika i šefova država dok je bio na vlasti. U Pakistanu, vladinim liderima je dozvoljeno da zadrže takve poklone nakon odlaska sa vlasti, u zamenu za plaćanje dela vrednosti za njih.

Sud je rekao da je Kan prodao neke od tih poklona i da nije naveo tu zaradu u prošlogodišnjem izveštaju pakistanskoj izbornoj komisiji. Sud je osudio Khana za korupciju, izrekao trogodišnju kaznu i kaznio ga sa 100.000 rupija, ili otprilike 350 dolara.

Ubrzo nakon presude, Kan je pritvoren u svojoj kući u istočnom gradu Lahoreu i odveden u strogo obezbeđenje u gradu Atock, oko sat vremena vožnje od glavnog grada Islamabada.

Od Kanovog svrgavanja, različite vladine agencije podnele su protiv njega više od 150 slučajeva po optužbama koje se kreću od nepoštovanja suda do terorizma i podsticanja na nasilje.

Kritičari kažu da je ovaj nalet pravnih podnesaka deo pokušaja vladajuće koalicije da stavi po strani Kana, koji je kao opozicioni lider uspeo da mobiliše ogromne mase lojalnih pristalica.

Vlada, zauzvrat, prikazuje Khana kao korumpiranog prevaranta koji je koristio legalne manevre da bi izbegao zatvor. Vlada ima podršku u moćnoj pakistanskoj vojsci, koja je kontrolisala zemlju tokom većeg dela njene 75-godišnje istorije.

Kan se nalazi u Attocku, ozloglašenom zatvoru za osuđene militante i nasilne kriminalce. Zvaničnici upoznati sa tamošnjim uslovima rekli su da on ima sopstvenu ćeliju sa ventilatorom i odvojenim kupatilima, korak dalje od generalno surovih uslova u zatvoru. Zvaničnici su govorili pod uslovom anonimnosti jer im nije bilo dozvoljeno da obaveštavaju medije.

Ovo je u značajnoj suprotnosti sa Khanovim kratkim pritvorom u maju, nakon što su ga zvaničnici za borbu protiv korupcije odvukli sa sudskog saslušanja po različitim optužbama za korupciju. Vrhovni sud je brzo intervenisao, proglasivši pritvor nezakonitim. Kanu je bilo dozvoljeno da boravi u kući za goste u policijskom kompleksu i mogao je da prima posetioce dok se traju pravni argumenti oko njegovog pritvora. Khan se na kraju vratio u Labore, gde je njegov automobil bio obasjan laticama ruže.

Vrhovni sud bi mogao da poništi Hanovu osudu i kaznu u žalbenom postupku – ishod za koji politički analitičar Imtiaz Gul veruje da je verovatan.

„Nije bilo apsolutno nikakvog čvrstog slučaja protiv Imrana Kana, koji je morao da se suoči sa ovom osudom zbog tehničke greške“, rekao je Gul, koji je na čelu Centra za istraživanje i bezbednosne studije, istraživačkog centra sa sedištem u Islamabadu.

Ministar informisanja Marijum Aurangzeb tvrdio je u izjavi u kojoj brani uverenje da podrška Kanu opada.

„On može prevariti nekoliko naivnih, lakovernih pristalica, ali šira javnost sada prepoznaje njegovu pravu prirodu“, napisala je ona. „Njegovo pretvaranje je skinuto, otkrivajući lice pojedinca koji je izbegao zakon, iskoristio državne poklone za beznačajne profite.

Ako Kanova presuda ostane, on neće moći da povede svoju stranku na izbore jer je onima sa krivičnim presudama zabranjeno da se kandiduju za funkciju. Ali čak i iza rešetaka, mogao je da ima značajan politički uticaj.

Posle njegovog pritvora u maju, njegove pristalice su pokazale svoju sposobnost da remete javni život. Desetine hiljada lojalista Kana divljalo je kroz gradove, od kojih su neki uništavali vojnu i državnu imovinu. Vlada se razbila, privela više od 7.000, a neka krivična gonjenja su još uvek u toku.

Poređenja radi, reakcija na Hanovo hapšenje ovog vikenda bila je mnogo prigušenija, verovatno zbog straha od još jednog obračuna. Njegovi pozivi na mirne proteste nisu uspeli da izazovu široku podršku.

Premijer Šehbaz Šarif će verovatno raspustiti parlament u narednim nedeljama, što bi verovatno otvorilo put za izbore do sredine novembra. Vlada bi mogla da odloži glasanje za nekoliko meseci ako odluči da promeni izborne jedinice na osnovu nedavnih rezultata popisa.

Kanovo zatvaranje moglo bi da dobije veću izbornu podršku njemu i njegovoj stranci. To bi takođe uticalo na političku ličnost koju je stvorio nakon gubitka vlasti – onu neustrašivog borca za ugrožene Pakistance.

„Naredni izbori će verovatno biti održani bez aktivnog učešća Imrana Kana, ali čak i iz zatvora, on ima potencijal da efikasno vodi kampanju za svoje kandidate“, rekao je politički analitičar Azim Čaudhri.