Vakcine bi mogle biti ključne za suzbijanje ptičijeg gripa i izbegavanje klanja miliona kokoški. Međutim, ovaj potez je odložen zbog zabrinutosti da bi mogao ugroziti izvoz piletine. Američki ministar poljoprivrede najavio je ulaganje od 100 miliona dolara u istraživanje vakcina.
Američki ministar poljoprivrede je najavio planove da potroši 100 miliona dolara na istraživanje vakcina protiv ptičijeg gripa kako bi se borili protiv bolesti u saradnji sa grupama za meso, jaja i ćuretinu. To je deo većeg napora od milijardu dolara za ulaganje u dodatne mere zaštite kako bi se virus držao pod kontrolom na farmama, što predsednik Donald Tramp veruje da će pomoći u smanjenju cena jaja.
Proizvođači mesa od piletine ostaju najotporniji na vakcine zbog strahovanja da bi one mogle naškoditi izvozu mesa, koji je prošle godine iznosio skoro 4,7 milijardi dolara. Proizvođači jaja i ćuretine prodaju većinu svojih proizvoda u SAD-u i najviše su pogođeni virusom.
Bez nove politike koja uključuje vakcine, vlada će nastaviti da klanja svako jato zaraženo ptičijim gripom kako bi ograničila širenje bolesti. Od 2022. godine, broj ubijenih ptica u SAD-u premašuje 166 miliona.
Većina ubijenih ptica su kokoške nosilje, a smrt tolikog broja kokoški je glavni razlog zašto cene jaja i dalje rastu. Prosečna cena po desetini dostigla je 5,90 dolara, a u nekim delovima zemlje je znatno viša.
Veterinar za živinu Simon Šejn je rekao da je vlada oprezna u korišćenju vakcina i promeni politike klanja ptica, pretežno zbog protivljenja industrije mesa od piletine. „U suštini, ovo je političko pitanje, a došlo je do izražaja jer su cene jaja dostigle 8 do 9 dolara po desetini, što sramoti vladu,“ rekao je Šejn.
Pre nego što se vakcine upotrebe, vlada mora odlučiti kako da razvije efikasan sistem i prati izbijanja unutar vakcinisanih jata koja možda neće pokazivati simptome, rekao je Džon Kliford, bivši glavni veterinar USDA. Kada se to razjasni, industrija može pregovarati sa zemljama kako bi minimizovala trgovinske probleme.