UN kažu da su izgledi za snažan globalni ekonomski oporavak slabiji uprkos naletu za SAD, EU i Kinu

UN kažu da su izgledi za snažan globalni ekonomski oporavak slabiji uprkos naletu za SAD, EU i Kinu

Ujedinjene nacije su u utorak prognozirale blagi porast privrednog rasta u Sjedinjenim Državama, Evropskoj uniji i Kini, ali su saopštile da su izgledi za snažan oporavak globalne ekonomije ove godine i dalje slabi, ukazujući na tvrdoglavo visoku inflaciju, dugotrajne posledice pandemije COVID-19, rata u Ukrajini i pogoršanja uticaja klimatskih promena, prenosi AP.

Odeljenje za ekonomska i socijalna pitanja Ujedinjenih nacija je u svom izveštaju o ekonomskim očekivanjima za godinu sredinom 2023. navelo da „neizvesnosti i loši izgledi za rast nastavljaju da uznemiravaju svetsku ekonomiju“. Za mnoge zemlje u razvoju, navodi se, izgledi za rast su se pogoršali zbog pooštravanja kreditnih uslova i rastućih troškova spoljnog finansiranja.

Prema izveštaju, sada se očekuje da će svetska ekonomija rasti za 2,3%, što je više u odnosu na prognozu Ujedinjenih nacija od 1,9% od 25. januara, ali i dalje znatno ispod procenjenih 3,1% u 2022.

Predviđa se da će globalna inflacija opasti sa 7,5% prošle godine na 5,2% ove godine.

U Sjedinjenim Državama, „otporna potrošnja domaćinstava“ ove godine navela je UN da poveća svoju prognozu za 2023. sa 0,4% u januaru na 1,1%. U Evropskoj uniji, niže cene gasa i snažna potrošačka potrošnja doveli su do povećanja projektovanog rasta ove godine sa 0,2% u januaru na 0,9%. A kao rezultat kineskog ukidanja ograničenja COVID-19, sada se predviđa da će njen ekonomski rast porasti sa 4,8% na 5,3% u 2023. godini, saopštile su UN.

Ali Shantanu Mukherjee, koji vodi odeljenje za ekonomsku analizu i politiku UN, rekao je novinarima na konferenciji za novinare na kojoj je objavljen izveštaj, da su njegove prognoze „zabrinjavajuće“ jer čak i uz skromna poboljšanja u tri glavne ekonomije, rast ostaje „znatno ispod prosek koji smo imali u poslednjih 20 godina koji je bio oko 3,1%.“

Još više zabrinjava, rekao je, uticaj pandemije, rastući dug posebno u zemljama u razvoju, zatamnjenje izgleda za investicije i strukturni problemi koji će se nastaviti na niskom nivou rasta.

Šefica Međunarodnog monetarnog fonda Kristalina Georgieva je 5. aprila rekla da se očekuje da će svetska ekonomija ove godine rasti za manje od 3 odsto, u odnosu na 3,4 odsto prošle godine, povećavajući rizik od gladi i siromaštva na globalnom nivou.

Ona je rekla da će period sporije ekonomske aktivnosti biti produžen, pri čemu će rast u narednih pet godina ostati oko 3%, nazvavši to „našom najnižom srednjoročnom prognozom rasta od 1990. godine i znatno ispod proseka od 3,8% u poslednje dve decenije .”

Mukerdži iz Ujedinjenih nacija rekao je da, iako poboljšani izgledi za rast za SAD, EU i Kinu izazivaju mnogo promena, rast dohotka po glavi stanovnika „ostaje zaista nizak u mnogim regionima u razvoju“.

Tokom dve decenije pre pandemije COVID-19, rast po osobi iznosio je samo 1,2% u Latinskoj Americi i na Karibima, 1,8% u zapadnoj Aziji i 1,9% u Africi, rekao je on. „U 2023., svi ovi regioni su daleko ispod čak ni ovih nižih nivoa.“

Mukerdži je rekao da je ovo „pravi razlog za zabrinutost“ za regione u kojima živi većina siromašnih ljudi. Zajedno sa višom inflacijom u mnogim zemljama u razvoju, rekao je on, postoji „veći rizik od siromaštva i gladi“, a dokazi već pokazuju da su žene i deca pod negativnim uticajem.