Suprug potpredsednice SAD poziva na globalnu akciju protiv antisemitizma

Suprug potpredsednice SAD poziva na globalnu akciju protiv antisemitizma

UJEDINjENE NACIJE – Doug Emhoff, suprug potpredsednice SAD Kamale Haris, izneo je u četvrtak svoju kampanju protiv antisemitizma Ujedinjenim nacijama, pozivajući diplomate iz mnogih nacija da govore protiv rastuće globalne mržnje prema Jevrejima i naglašavajući: „Tišina je nije opcija.”

Prvi jevrejski supružnik američkog predsednika ili potpredsednika, advokat iz Kalifornije rekao je da one koji ne govore treba da budu prozvani, i da mora postojati „posledice“ za sve one koji se bave antisemitizmom.

Emhoff — koji se zvanično naziva Drugi gospodin — ukazao je na to da slavni komičari prečesto koriste antisemitizam „da bi privukli jeftin smeh, zabavljače visokog profila i političare koji otvoreno izgovaraju umorne antisemitske fraze (i) da drugi daju komentare prošarane ne tako suptilnim nagoveštajima“.

„Moramo izgraditi koalicije za borbu protiv ove epidemije mržnje“, rekao je on. „Moramo okupiti ljude iz svih sredina, svih vera, svih etničkih grupa, jer je mržnja međusobno povezana. To utiče na sve.”

Emhof se nedavno vratio sa, kako je rekao, „emotivnog“ i „tmurnog“ putovanja u Poljsku i Nemačku, gde je posetio nekadašnje mesto logora smrti Aušvic-Birkenau i komemorisao šest miliona Jevreja koje su ubili nacisti tokom Drugog svetskog rata, kao i ostali su ubijeni, uključujući Rome, Sinte, invalide, LGBTK ljude i političke disidente.

U Berlinu je, rekao je Emhof, bio domaćin međuverskog okruglog stola sa sveštenstvom i laicima koji zajedno rade na promovisanju tolerancije i inkluzivnosti. On je izdvojio mladog aktivistu po imenu Brok koji je „strastveno govorio“ o projektu koji vodi pod nazivom Mladi muslimani u Aušvicu koji nastoji da angažuje kolege nemačke muslimanske tinejdžere u diskusijama o istoriji, antisemitizmu i stereotipima kroz posetu Aušvicu.

Tinejdžeri muslimani vide da su poput Jevreja mete desničarskog nasilja i da pripadaju često stigmatizovanoj manjini, rekao je Emhof, a „ova moćna spoznaja često vodi solidarnosti i razumevanju“. Ovakav dijalog mora biti ojačan, rekao je on.

„Moramo da jasno stavimo do znanja mrziteljima, antisemitima napolju da za njih nigde nema bezbedne luke“, rekao je Emhof.

Ambasadorka SAD Linda Tomas-Grinfild vodila je događaj na temu „Globalizovani napori za borbu protiv antisemitizma“ u sali Ekonomskog i socijalnog saveta UN. Ko-domaćini su bili Argentina, Kanada, Izrael, Maroko i Ujedinjeno Kraljevstvo.

Tomas-Grinfild je ukazao na porast antisemitizma i antisemitskih napada širom sveta, rekavši da ovu mržnju, kako lično, tako i onlajn, „podstiču ne samo ekstremističke grupe već i mejnstrim politički lideri, popularne poznate ličnosti i ljudi na pozicijama moći .”

U borbi protiv ovog porasta, Emhoff je rekao da su predsednik Džo Bajden i potpredsednik Haris „postavili revitalizaciju naših partnerstava i saveza kao prioritet, a to se proteže i na borbu protiv mržnje i antisemitizma“.

„Ovaj trenutak zahteva smelu kolektivnu akciju i hitnost, ne samo reči, ne samo koncepte“, rekao je on diplomatama UN. „I znam da ćemo se ovog trenutka sresti zajedno.“