Severna Koreja upozorava na „preovlađujuću nuklearnu silu“ za suprotstavljanje SAD

Severna Koreja upozorava na „preovlađujuću nuklearnu silu“ za suprotstavljanje SAD

Severna Koreja je u četvrtak saopštila da je spremna da se suprotstavi američkim vojnim potezima „najvećom nuklearnom silom“ jer je upozorila da proširenje kombinovanih vojnih vežbi Sjedinjenih Država sa rivalskom Južnom Korejom gura tenzije do “ekstremne crvene linije”, preneo je Asošijeted pres.

Saopštenje Ministarstva spoljnih poslova Pjongjanga usledilo je kao odgovor na komentare američkog ministra odbrane Lojda Ostina, koji je u utorak u Seulu rekao da će Sjedinjene Države povećati svoje raspoređivanje naprednih vojnih sredstava na Korejskom poluostrvu, uključujući borbene avione i nosače aviona, kako budu jačali zajedničke obuke i operativno planiranje sa Južnom Korejom.

Bezbednosna trema Južne Koreje porasla je otkako je Severna Koreja probno ispalila desetine projektila 2022. godine, uključujući potencijalno nuklearne rakete dizajnirane da pogode ciljeve u Južnoj Koreji i kopnenom delu SAD.

U saopštenju pripisanom neidentifikovanom portparolu njenog ministarstva spoljnih poslova, Severna Koreja je rekla da širenje savezničkih vežbi preti da Korejsko poluostrvo pretvori u „ogromni ratni arsenal i kritičniju ratnu zonu“. U saopštenju se navodi da je Sever spreman da se suprotstavi svakom kratkoročnom ili dugoročnom vojnom izazovu od strane saveznika „najvećom nuklearnom silom“.

„Vojna i politička situacija na Korejskom poluostrvu i u regionu dostigla je ekstremno crvenu liniju zbog nepromišljenih vojnih konfrontacionih manevara i neprijateljskih akata SAD i njihovih vazalnih snaga“, rekao je portparol.

Severna Koreja je decenijama opisivala kombinovane vojne vežbe Sjedinjenih Država sa Južnom Korejom kao probe za potencijalnu invaziju, iako su saveznici te vežbe opisali kao odbrambene.

Ministarstvo odbrane Južne Koreje saopštilo je da su Sjedinjene Države letele bombarderima B-1B i borbenim avionima F-22 i F-35 u vežbi u sredu sa južnokorejskim lovcima iznad zapadnih voda Južne Koreje. Sjedinjene Države i Južna Koreja takođe planiraju ovog meseca da održe simulacionu vežbu sa ciljem da pooštre svoj odgovor ako Severna Koreja upotrebi nuklearno oružje.

Severna Koreja je pojačala sopstvene demonstracije naoružanja 2022. godine kada su saveznici nastavili svoju obuku velikih razmera. Akcije Severne Koreje uključivale su niz lansiranja projektila i artiljerije koje je opisala kao simulirane nuklearne napade na južnokorejske i američke ciljeve.

„DNRK će podneti najoštriju reakciju na svaki vojni pokušaj SAD po principu ‘nuklearka za nuklearnu bombu i sveopšta konfrontacija za sveopšti sukob’”, rekao je portparol Severne Koreje, pozivajući se na formalni naziv zemlje, the Demokratska Narodna Republika Koreja.

„Ukoliko SAD nastave da uvode strateška sredstva na Korejsko poluostrvo i njegovu okolinu, DNRK će bez greške staviti jasnije svoje odvraćajuće aktivnosti prema njihovoj prirodi“, rekao je portparol.

Jeon Ha Gju, portparol Ministarstva odbrane Južne Koreje, rekao je da ministarstvo nema trenutni komentar na izjavu Severne Koreje. On je rekao da poslednje vazdušne vežbe saveznika imaju za cilj da pokažu kredibilitet američkog „proširenog odvraćanja“, pozivajući se na posvećenost da koriste čitav niz svojih vojnih sposobnosti, uključujući nuklearne, za odbranu Južne Koreje. On je odbio da otkrije tačan broj američkih i južnokorejskih aviona uključenih u vežbu.

Na konferenciji za novinare nakon njihovog sastanka, Ostin je rekao da su se on i južnokorejski ministar odbrane Li Džong-Sup složili da dalje prošire svoje kombinovane vojne vežbe, uključujući više demonstracija bojeve vatre. Oni su se obavezali da će nastaviti sa „blagovremenim i koordinisanim“ raspoređivanjem američkih strateških sredstava u regionu.

Rekli su da je nastavak velikih vojnih vežbi njihovih zemalja prošle godine efektivno pokazao njihove kombinovane sposobnosti da odvrate agresiju Severne Koreje. Saveznici su smanjili svoju obuku poslednjih godina kako bi stvorili prostor za diplomatiju sa Severnom Korejom tokom Trampove administracije i zbog pandemije COVID-19.

Južna Koreja i Sjedinjene Države takođe jačaju svoju bezbednosnu saradnju sa Japanom, što je nedavno uključivalo vežbe trilateralne protivraketne odbrane i protivpodmorničkog ratovanja tokom provokativnog trčanja severnokorejskih testova naoružanja.

„Rasporedili smo avione pete generacije, F-22 i F-35, rasporedili smo udarnu grupu nosača da poseti poluostrvo. Možete tražiti više takvih aktivnosti ubuduće“, rekao je Ostin.

Tenzije bi mogle dodatno da porastu u narednim mesecima kada bi severnokorejski lider Kim Džong Un udvostručio svoje nuklearne ambicije.

Tokom političke konferencije u decembru, Kim je pozvao na „eksponencijalno povećanje“ nuklearnih bojevih glava, masovnu proizvodnju taktičkog nuklearnog oružja na bojnom polju koje cilja Južnu Koreju i razvoj snažnijih raketa dugog dometa dizajniranih da stignu do kopna SAD.

Eksperti kažu da Kimov nuklearni pritisak ima za cilj da primora Sjedinjene Države da prihvate ideju Severne Koreje kao nuklearne sile kako bi mogle da pregovaraju o preko potrebnim ekonomskim ustupcima sa pozicije snage. Nuklearni pregovori između SAD i Severne Koreje prekinuti su od 2019. godine zbog neslaganja oko popuštanja američkih ekonomskih sankcija protiv Severa u zamenu za korake Severne Koreje da ukine svoje programe nuklearnog oružja i raketa.

Portparol Severne Koreje rekao je da Pjongjang nije zainteresovan za bilo kakav kontakt ili dijalog sa Sjedinjenim Državama sve dok održava svoju „neprijateljsku politiku i liniju konfrontacije“, optužujući Vašington da održava sankcije i vojni pritisak da primora Sever da se „jednostrano razoruža“.