Muškarac iz Masačusetsa koji je putovao u Kanadu pozitivan je na majmunske boginje.
Muškarcu iz Masačusetsa dijagnostikovane su boginje majmuna nakon putovanja u Kanadu, potvrdili su u sredu Centri za kontrolu bolesti i Odeljenje za javno zdravlje Masačusetsa.
Dok agencije rade sa zdravstvenim radnicima ovog čoveka i lokalnim zdravstvenim odborima kako bi identifikovali svakoga ko je imao kontakt sa njim, oni insistiraju da njegov slučaj ne predstavlja opasnost za javnost i da je navodno hospitalizovan iu dobrom stanju.
Slučaj je prvi koji se pojavio u SAD ove godine i dolazi nakon upozorenja španskih vlasti o potencijalnom izbijanju virusa među 23 osobe u Madridu. Iako se obično širi respiratornim putem, portparol madridskog regionalnog zdravstvenog odeljenja sugeriše da je lokalna epidemija izazvana „kontaktom sa tečnošću“, napominjući da je osam sumnjivih slučajeva pronađeno kod gej muškaraca.
Oko 20 sumnjivih slučajeva majmunskih boginja pojavilo se i među portugalskim mladićima u Lisabonu i okolini ove nedelje, a određeni broj sličnih slučajeva potvrđen je u Velikoj Britaniji. Od sedam potvrđenih slučajeva u Velikoj Britaniji u ponedeljak, četiri poslednja su bila kod gej ili biseksualnih muškaraca, a prvi je uključivao osobu koja je nedavno bila u Nigeriji, gde je verovatno zaražena infekcija.
Majmunske boginje imaju sličnosti sa malim boginjama, smrtonosnim virusom koji je proglašen iskorenjenim 1980. godine, i sa varičelom, uobičajenom bolešću u detinjstvu. Počinje simptomima sličnim gripu, uključujući groznicu, glavobolju, bolove u mišićima i otečene limfne čvorove, pre nego što se osip pojavi na licu i proširi na druge delove tela. Iako je neizlečiv, obično je blag i oboleli se obično oporavljaju u roku od nekoliko nedelja.
Postoje dva oblika majmunskih boginja – zapadnoafrički i centralnoafrički soj – a veruje se da je trenutni broj slučajeva blaže zapadnoafričke sorte. Prošle godine u SAD su dijagnostikovana dva slučaja majmunskih boginja, oba kod ljudi koji su nedavno putovali u Nigeriju.
Virus se teško širi, a prenošenje se obično dešava kontaktom sa telesnim tečnostima i ranama, kontaminiranom odećom ili produženim kontaktom licem u lice koji dovodi do razmene respiratornih kapljica.