SAD odobravaju moguću prodaju vojne pomoći Tajvanu

SAD odobravaju moguću prodaju vojne pomoći Tajvanu

VAŠINGTON – Američki Stejt department odobrio je potencijalnu prodaju vojne tehničke pomoći Tajvanu u vrednosti od 108 miliona dolara, saopštio je Pentagon u petak, prenosi Rojters.

Kina se nikada nije odrekla upotrebe sile kako bi Tajvan stavila pod svoju kontrolu, a demokratski upravljano ostrvo se žalilo na pojačan vojni pritisak Pekinga da pokuša da ga natera da prihvati svoj suverenitet.

Sjedinjene Države imaju samo nezvanične odnose sa Tajpejem. Ali američki zakon zahteva od Vašingtona da obezbedi Tajvanu sredstva za odbranu, a administracija predsednika Džoa Bajdena obećala je da će pojačati angažman sa ostrvom.

Tajvan je zatražio najnoviju pomoć, uključujući rezervne delove i delove za popravku za tenkove i borbena vozila, kao i tehničku i logističku podršku vlade SAD i izvođača, saopštio je Pentagon.

„Predložena prodaja će doprineti održavanju primaočevih vozila, malokalibarskog oružja, sistema borbenog naoružanja i artikala za logističku podršku, povećavajući njegovu sposobnost da se suoči sa sadašnjim i budućim pretnjama“, navodi se u saopštenju Pentagonove Agencije za bezbednosnu saradnju u oblasti odbrane.

To bi takođe poboljšalo vojnu interoperabilnost Tajvana sa Sjedinjenim Državama i drugim saveznicima, a oružane snage ostrva ne bi imale poteškoća da apsorbuju opremu i podršku, dodaje se.

Obaveštenje Stejt departmenta ne ukazuje da je potpisan ugovor ili da su pregovori zaključeni.

Međutim, ministarstvo odbrane Tajvana saopštilo je da se očekuje da će sporazum „stupiti na snagu“ u roku od mesec dana.

„Suočeni sa rastućom vojnom pretnjom kineskih komunista, pravilno održavanje opreme je jednako važno kao i novo kupljeno oružje i oprema“, dodaje se u saopštenju.

Uzastopne američke administracije pozivale su Tajvan da modernizuje svoju vojsku kako bi postao „diobraz“ kojeg je Kini teško napasti, zagovarajući prodaju jeftinog, mobilnog i preživelog – ili „asimetričnog“ – oružja koje bi moglo da nadživi svaki početni napad većine Kine. vojnički.

Neke američke poslovne grupe, međutim, kritikovale su politiku Bajdenove administracije o prodaji oružja na Tajvanu, tvrdeći da je previše restriktivna i da se ne bavi izazovima kineske vojske.

Predsednik američko-tajvanskog poslovnog saveta Rupert Hamond-Čembers pozdravio je tu najavu u saopštenju, ali je rekao da je to znak da je administracija usredsređena na održavanje i podršku u municiji za Tajvan i da modernizacija njegove vojske „više nije prioritet“.