Sudbina stotina aviona koje su ruske aviokompanije iznajmile od stranih kompanija postala je mutnija u ponedeljak nakon što je ruski predsednik Vladimir Putin potpisao zakon kojim se avio-kompanijama dozvoljava da registruju te avione i nastave da lete njima.
Ruski državni mediji navode da će zakon omogućiti ruskim avio-kompanijama da zadrže svoje flote i upravljaju stranim avionima na rutama unutar Rusije.
Mnogi avioni koje koriste ruske avio-kompanije su iznajmljene od stranih kompanija, uključujući nekoliko u Irskoj, članici Evropske unije. Prošlog meseca EU je zabranila prodaju ili iznajmljivanje aviona Rusiji u sklopu sankcija da kazni Rusiju zbog invazije na Ukrajinu. Dao je lizing kompanijama rok do 28. marta da okončaju tekuće ugovore u Rusiji.
Prošle nedelje, ruska agencija za vazdušni saobraćaj savetovala je avio-kompanije sa avionima registrovanim u inostranstvu da ih ne iznose iz zemlje zbog rizika da bi mogli da budu vraćeni.
Political Cartoons
Odvojeno, sankcije sprečavaju zapadne kompanije da obezbeđuju rezervne delove i održavanje ruskim avio-kompanijama, a analitičari kažu da je nejasno da li su avioni više osigurani.
Različite procene procenjuju da je broj aviona u stranom vlasništvu koje upravljaju ruske avio-kompanije na oko 500 ili više, a velika većina njih je bila u Rusiji kada je rat počeo 24. februara. Konsultantska kompanija za avijaciju Ishka procenjuje da su avioni u stranom vlasništvu vredni 12 milijardi dolara, skoro polovina tog iznosa od strane zakupodavaca sa sedištem u Irskoj.
„Mi smo na neistraženoj teritoriji. Ne znamo da li će ponovo videti ove letelice“, rekla je Helan Beker, analitičar za avijaciju kompanije za finansijske usluge Coven. „Naša pretpostavka je da (ruski prevoznici) potroše sve delove koje imaju, a zatim počnu da kanibališu (delove) da bi leteli avioni, a kada se ovo završi sve će se rešiti.
Prema konsultantu za vazduhoplovstvo IBA, kompanija koja je najviše izložena ratu je AerCap sa sedištem u Dablinu, sa 152 aviona u vrednosti od skoro 2,4 milijarde dolara koji lete, parkirani ili uskladišteni u Rusiji ili Ukrajini.
Portparolka AerCap-a je rekla da je 5% njegove flote po vrednosti u rukama ruskih prevoznika. Ona se pozvala na podnesak od 28. februara u kojem je kompanija rekla da će se pridržavati ukidanja lizinga aviona ruskim avio-kompanijama, i odbila je da dalje komentariše.
Portparol drugog irskog zakupodavca, SMBC Aviation Capital, rekao je da kompanija ima 35 aviona u Rusiji — IBA ih je procenila na oko 1,4 milijarde dolara — i da je izdala obaveštenja o raskidu svih zakupa sa ruskim avio-kompanijama. Portparol je rekao da je kompanija „saradjena sa svim relevantnim vlastima“, ali je odbio da dalje komentariše.
Druge kompanije su odbile da komentarišu ili nisu odmah odgovorile.
Postoji više od 100 kompanija za lizing aviona, od kojih su mnoge premale da bi preživele ako izgube više od jednog ili dva aviona, kaže Vens Hilderman, izvršni direktor AFuzion-a, konsultantske firme za avio-kompanije sa sedištem u Los Anđelesu.
„U stara vremena, Rusija bi te na neki način puštala unutra. Doveo bi par pilota i povratio bi letelicu noću, na neki način na tajnom zadatku“, rekao je Hilderman. „Ali ovo će podstaći potpuno novi posao mačke i miša. Ukradena letelica neće napustiti ruski vazdušni prostor.
Hilderman je rekao da će za nekoliko preostalih letova koji napuštaju zemlju — za Tursku i mesta na Bliskom istoku i u Aziji — ruske avio-kompanije koristiti samo avione koje poseduju ili iznajmljuju od ruskih iznajmljivača.
Beker, analitičar iz Coven-a, rekao je da je zakon koji je Putin potpisao prekršio decenijama star sporazum pod nazivom Čikaška konvencija koji dozvoljava zakupodavcima da prelaze međunarodne granice i uzimaju avione od kupaca koji nisu imali obaveze.
Prošle nedelje, Fitch Ratings je upozorio da se dug podržan zakupom aviona sada u Rusiji suočava sa potencijalnim smanjenjem rejtinga zbog teškoća rizika da bi državne avio-kompanije mogle da prestanu da plaćaju „ili da ’konfiskuju’ (tj. krađu) avione. Fič je rekao da je nekoliko iznajmljivača pomerilo nekoliko aviona iz Rusije i Ukrajine pre nego što su sankcije objavljene.
Sankcije takođe utiču na dva vodeća svetska proizvođača aviona, američki Boing i evropski Erbas. Prema JPMorgan-u, Boeing ima 35 svojih 737 Mak i 777 kargo aviona po narudžbi ruskih avio-kompanija, uključujući 30 koje je trebalo da budu isporučene ove godine, a Erbas ima narudžbine za 27 aviona od ruskih avio-kompanija, a očekuje se da će sedam biti isporučeno ove godine. godine.