Mijanmar: Su Ći prebačena u samicu

Mijanmar: Su Ći prebačena u samicu

Vojne vlasti Mjanmara prebacile su svrgnutu liderku Aung San Su Ći u zatvor u glavnom gradu sa nepoznate lokacije na kojoj je držana otkako su ona i njena vlada svrgnuti u puču prošle godine, rekao je vojni portparol, prenosi Rojters.

Dobitnica Nobelove nagrade, koja je u nedelju napunila 77 godina, prebačena je u sredu u zatvor u Najpitou nakon sudskih presuda protiv nje, rekao je vojni portparol Zav Min Tun.

Ona je po zakonu prebačena u zatvor i nalazi se u samici“, naveo je on u saopštenju.

Su Ći je optužena za oko 20 krivičnih dela za koja je kombinovana maksimalna zatvorska kazna od skoro 190 godina od kada je svrgnuta od strane vojske u februaru 2021, uključujući više tačaka za korupciju. Ona poriče sve optužbe.

BBC-jeva služba na burmanskom jeziku citirala je izvore koji su rekli da je Su Ći zadržana u zasebnoj zgradi unutar zatvora u Najpijou.

Izvor upoznat sa njenim slučajevima rekao je Rojtersu u sredu da će svi pravni postupci protiv Su Ći biti prebačeni u sudnicu u zatvoru.

Lider hunte Min Aung Hlaing ranije je dozvolio Su Ći da ostane u pritvoru na neotkrivenoj lokaciji, uprkos osudama za podstrekavanje i nekoliko manjih prekršaja.

Rojters nije mogao da dođe do Su Ći ili njenih predstavnika za komentar. Njenim advokatima je zabranjeno da govore o njenim slučajevima. Portparol hunte nije odgovorio na zahteve za dodatnim komentarima.

Su Ći, ćerka heroja nezavisnosti Mjanmara, prvi put je stavljena u kućni pritvor 1989. godine nakon ogromnih protesta protiv decenija vojne vladavine. Godine 1991. dobila je Nobelovu nagradu za mir za kampanju za demokratiju, ali je u potpunosti puštena iz kućnog pritvora tek 2010. godine.

Ona je pobedila na izborima 2015., održanim kao deo probnih vojnih reformi koje su zaustavljene prošlogodišnjim državnim udarom.

Zapadne zemlje su optužbe protiv Su Ći i njenih osuda nazvale lažnim i zahtevale njeno oslobađanje. Vojska kaže da joj nezavisno pravosuđe daje odgovarajući postupak.
SUĐENJE U ZATVORU

Mianmar Vitness, nevladina grupa koja dokumentuje ljudska prava, objavila je satelitske snimke, kako je rekla, nedavno izgrađenih zgrada pored glavnog zatvorskog kompleksa u Najpiitavu.

Novinski portal Mizzima je takođe pokazao fotografiju jednospratne zgrade u zatvoru za koju se navodi da se koristi u vezi sa Su Ći.

Rojters nije mogao nezavisno da potvrdi da li se neka od zgrada koristi za suđenje ili za smeštaj Su Ći ili drugih pritvorenih članova njene stranke Nacionalna liga za demokratiju.

Australijski ekonomista Šon Turnel, koji je ranije bio savetnik Su Ći, koja je optužena za kršenje zakona o državnim tajnama, takođe je prebačen u zatvor Najpijo, prenose mediji. Su Ći se takođe suočava sa optužbama zbog kršenja zakona o tajnama.

Ministrica inostranih poslova Australije Peni Vong je u izjavi od 10. juna rekla da je Kanbera odbacila sudsku odluku o procesuiranju Turnela.

Radio Slobodna Azija koji finansira SAD citirao je izvore koji kažu da je suđenje Su Ći i Turnelu počelo u četvrtak u zatvoru.

Vlasti su pojačale zatvorske ograde i pojačale obezbeđenje otkako je Su Ći premeštena tamo, izvestio je RFA.

Su Ći nije bilo dozvoljeno da dovede kućno osoblje koje je bilo u pratnji tokom njenog pritvora i odlučila je da ne dovede svog psa Taekidoa, preneo je BBC Burmese.

Sudski postupci protiv Su Ći odvijali su se iza zatvorenih vrata uz samo ograničene informacije koje su objavili državni mediji.

Nije jasno koliko Su Ći zna o krizi u svojoj zemlji, koja je u haosu od puča, s vojskom koja se bori da konsoliduje vlast i suočava se sa sve većim otporom pobunjenika.