Rastuće cene gasa u SAD su „korist“ za vlasnike električnih vozila (EV), rekao je sekretar Ministarstva saobraćaja Pete Buttigieg dok je svedočio pred odborom Predstavničkog doma u utorak.
Buttigieg je sugerisao da bi ljudi koji se trenutno bore da plate preko 5 dolara po galonu gasa mogli da nadoknade svoj „bol” kupovinom EV-a, čija je prosečna cena preko 65.000 dolara prema kompaniji za istraživanje automobila Kelli Blue Book.
„Što više bola svi doživljavamo od visoke cene gasa, to je veća korist za one koji imaju pristup električnim vozilima“, rekao je zvaničnik Bajdenove administracije pre nego što je zatražio od republikanskog predstavnika Karlosa Gimeneza (Florida) da subvencioniše kupovinu električnih vozila poreskim kreditima. .
Gimenez je odgovorio napomenom da ih subvencionisanje električnih vozila ne bi učinilo jeftinijim, suprotno Buttigiegovoj tvrdnji, i da „svi to plaćamo na kraju. Svi mi plaćamo poreze.“
Drugi predstavnik GOP-a, Tomas Masi (Kentaki), odgovorio je na Buttigigov predlog ističući da bi kupovina električnih automobila Amerikance koštala više energije i koristila bi još više električne energije dobijene od fosilnih goriva.
„Bilo bi potrebno četiri puta više struje za punjenje automobila prosečnog domaćinstva nego što prosečno domaćinstvo koristi na klimatizaciji“, rekao je Masie.
Buttigieg, zajedno sa drugim Bajdenovim savetnicima za energetiku i klimu, često su sugerisali da Amerikanci koji se bore da plate gas treba da pređu na električna vozila, i da se veća upotreba čiste energije treba posmatrati kao srebrna linija za rastuće cene energije.
U avgustu 2021. godine, Bajdenova administracija je zvanično objavila inicijativu da se postigne cilj 50% usvajanja električnih vozila do 2030. radeći sa proizvođačima automobila i automobilskim radnicima kako bi „pokrenuli američko vođstvo napred na čistim automobilima“.
U novembru, Buttigieg je rekao za MSNBC da porodice koje se prebace mogu dobiti „popust od 12.500 dolara“ na troškove prevoza.
Predsednik Džo Bajden je takođe pozdravio visoke cene gasa u maju, kada je rekao da su one deo „neverovatne tranzicije koja se dešava da ćemo, ako Bog da, kada se završi, mi biti jači i svet će biti jači i manje oslanjajući se na fosilna goriva“.
Kritičari prelaska na električna vozila doveli su u pitanje da li bi energetska mreža u zemlji uopšte mogla da izdrži takvu tranziciju. Tokom saslušanja u utorak, predstavnik Masie je citirao studiju koja ukazuje da bi, u skladu sa Bajdenovim planom, američka porodica koristila 25 puta više struje za punjenje svojih automobila nego za napajanje svojih frižidera.
„Mislite li da bi to opteretilo mrežu ako bi svi uključili 25 frižidera u svakom domaćinstvu?“ upitala je Masie.
„Pa, ako nismo napravili nikakvu nadogradnju mreže, naravno“, odgovorio je Buttigieg. „Ako dodamo jučerašnju mrežu sa sutrašnjim automobilima, to neće funkcionisati.“
Dodao je da je rad na jačanju elektroenergetske mreže za podršku više električnih vozila već počeo i da se odeljenja za energetiku i transport već sastaju kako bi „mapirali neke od potreba“.