Meksiko: Predsednički kandidati raspravljaju o socijalnoj potrošnji i klimatskim promenama

Meksiko: Predsednički kandidati raspravljaju o socijalnoj potrošnji i klimatskim promenama

Vodeći predsednički kandidat Meksika više puta je hvalio socijalne programe odlazećeg predsednika Andresa Manuela Lopeza Obradora i hodao po tankoj liniji između podrške nacionalnoj naftnoj kompaniji i obećanja tranzicije čiste energije u drugoj debati u nedelju uveče uoči 2. juna.

Bivša gradonačelnica Meksiko Sitija Klaudija Šejnbaum iz predsedničke stranke Morena i dalje drži zdravu prednost nad Sočitlom Galvezom iz koalicije opozicionih partija i Horheom Alvarezom Majnezom iz male partije Građanski pokret.

Lopez Obrador je značajno povećao minimalnu platu u Meksiku i povećao potrošnju na socijalne programe, od kojih su većina popularni programi direktnih gotovinskih transfera. Šejnbaum je imao koristi od popularnosti svog mentora tokom kampanje i obećao je da će nastaviti sa svojim programima.

Ona je model vlasti koji je on započeo nazvala i obavezala se da će nastaviti da bude „humanistički, pošten model, zaštitnik naše baštine, sa boljim platama, sa boljim penzijama, bez povećanja poreza“.

Čak je i Galvez, Šejnbaumov najozbiljniji konkurent, naglasio da će i ona održati popularne, ali skupe programe ako bude izabrana. Bivša senatorka i tehnološka preduzetnica podsetila je birače da je znala za siromaštvo dok je odrastala i da je mogla da napreduje delom zahvaljujući stipendiji.

„Ja sam žena koja dolazi odozdo, koja poznaje siromaštvo i zna kako siromaštvo boli i vreme koje vam krade“, rekao je Galvez.

Alvarez Majnez, bivši kongresmen, promovisao je sopstvene inicijative za smanjenje radne nedelje Meksikanaca sa šest na pet dana, obezbeđivanje roditeljskog odsustva i povećanje odmora. Rekao je da uprkos socijalnoj potrošnji sadašnje administracije, mala deca dobijaju delić onoga što bi trebalo jer „ne glasaju“.

Što se tiče životne sredine i klimatskih promena, Šejnbaum, klimatski naučnik, istakla je njene napore kao gradonačelnika, kao što je postavljanje solarnih panela na krovove velike veleprodajne pijace u Meksiko Sitiju i dodavanje više električnih autobusa i biciklističkih staza.

Kao predsednica, rekla je, radiće na smanjenju emisije gasova staklene bašte i pomoći Meksiku da se prilagodi klimatskim promenama. Ali ona je takođe branila Lopez Obradorovu izgradnju ogromne nove rafinerije nafte za koju je rekla da bi pomogla Meksiku da smanji uvoz benzina. Ona je upozorila da će Galvez pokušati da privatizuje duboko zaduženu državnu naftnu kompaniju, poznatu kao Pemek.

Galvez je rekao da će privatni sektor biti kritičan u tranziciji meksičke čiste energije. Ona je dodala da Meksiko gubi mogućnosti za strane investicije jer stranim kompanijama treba pristup čistoj električnoj energiji proizvedenoj iz obnovljivih izvora. Obećala je da će Pemek učiniti efikasnom kompanijom, što su uzastopne administracije raznih stranaka propustile da urade.

Alvarez Majnez je rekao da Meksiko ostaje previše zavisan od fosilnih goriva i da je budućnost zemlje u energiji vetra i sunca. On je obećao da će postaviti solarne panele na sve škole i domove zdravlja.

Galvez je ponovo bio agresor u debati, pokušavajući više puta da naslika Šejnbauma kao nepoverljivog. Ovaj put je podigla razne plakate dok je Šejnbaum govorio nazivajući je lažovom. Šejnbaum je, zauzvrat, nazvao Galveza „korumpiranim“.

Sva tri kandidata izjavila su da su potrebne velike promene da bi se rešilo pitanje snabdevanja Meksikom slatkom vodom, koje je u većem delu zemlje teško pogodila produžena suša. Njihovi planovi su kombinovali potrebu za ponovnom upotrebom vode, od čega većina ide na navodnjavanje, i poboljšanje infrastrukture vodovodnog sistema.