Papa kaže da je Crkva otvorena za sve, uključujući LGBT osobe, ali ima pravila

Papa kaže da je Crkva otvorena za sve, uključujući LGBT osobe, ali ima pravila

Papa Franja rekao je u nedelju da je Katolička crkva otvorena za sve, uključujući i homoseksualce, i da ima dužnost da ih prati na ličnom putu duhovnosti, ali u okviru svojih pravila, piše Rojters.

Fransis je, govoreći novinarima u avionu koji se vraćao u Rim iz Portugala, takođe rekao da je njegovo zdravlje dobro nakon operacije abdominalne kile u junu. Rekao je da su mu uklonjeni šavovi, ali je morao da nosi trbušnu traku još dva ili tri meseca dok mu mišići ne ojačaju.

Vraćajući se sa katoličkog festivala Svetskog dana mladih u Portugalu, 86-godišnji papa se pojavio u dobroj formi dok je otprilike pola sata odgovarao na pitanja na svojoj uobičajenoj slobodnoj konferenciji za novinare nakon putovanja dok je sedeo ispred novinarske preseka u zadnjem delu aviona.

Jedan izveštač ga je podsetio da je tokom putovanja rekao da je Crkva otvorena za „svakog, svakoga, svakoga“ i upitao da nije nedosledno što neki, kao što su žene i homoseksualci, nemaju ista prava i ne mogu da dobiju neka sakramenti.

Ovo je bila očigledna referenca na to da ženama nije dozvoljeno da postanu sveštenici kroz sakrament svetog reda i da istopolnim parovima nije dozvoljeno da sklapaju brak, što je takođe sakrament.

„Crkva je otvorena za sve, ali postoje zakoni koji regulišu život unutar crkve“, rekao je on.

„Prema zakonu, oni ne mogu da učestvuju u (nekim) sakramentima. To ne znači da je zatvoreno. Svako se susreće sa Bogom na svoj način unutar Crkve“, rekao je on.

Rekao je da službenici u Crkvi moraju da prate sve ljude, uključujući i one koji se ne pridržavaju pravila, sa strpljenjem i ljubavlju majke.

Crkva uči da žene ne mogu postati sveštenici jer je Isus izabrao samo muškarce za svoje apostole.

Crkva ne dozvoljava istopolne brakove ili čak blagoslove za istopolne parove, ali Franja podržava građansko zakonodavstvo koje istopolnim parovima daje prava u oblastima kao što su penzije, zdravstveno osiguranje i nasledstvo.

Ona uči da privlačnost prema istom polu nije grešna, ali da jesu homoseksualni činovi.

Od početka svog papstva, Franja pokušava da učini Crkvu prijatnijom i manje osuđujućom, uključujući i članove LGBT zajednice, ali ne menjajući učenja koja podstiču one koji imaju privlačnost prema istom polu da budu čedni.

Tokom jednog događaja tokom putovanja u Portugal, rekao je okupljenima da Crkva ima mesta za sve, „uključujući i one koji greše, koji padaju ili se bore“, i predvodio je masu uz pojanje „Todos, todos, todos!“ (Svi, svi, svi!).

U drugom delu konferencije za novinare, govoreći o mladim ljudima, rekao je: „Ko od nas nije napravio moralnu grešku u nekom trenutku svog života?“

Franja je pokrenuo niz reformi otkako je postao papa pre 10 godina, uključujući davanje više uloga ženama, posebno na visokim pozicijama u Vatikanu, ali se suočava sa delikatnom ravnotežom između privlačenja liberalnijih vernika i uznemiravanja konzervativaca.

U avionu je rekao da je podmlađen onim što je video na katoličkom festivalu Svetskog dana mladih u Portugalu, uključujući i urednu prirodu gužve i njihovu veličinu.

Oko 1,5 miliona ljudi prisustvovalo je u nedelju njegovoj završnoj misi u parku pored reke u portugalskoj prestonici. Mnogi vernici su spavali na otvorenom, pošto su prisustvovali tamošnjem bdenju u subotu uveče, i okupili su se na velikoj vrućini.