Novi tim ruskih kosmonauta stigao na Međunarodnu svemirsku stanicu

Novi tim ruskih kosmonauta stigao na Međunarodnu svemirsku stanicu

Tri ruska kosmonauta bezbedno su stigla na Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS) u petak, spajajući svoju kapsulu Sojuz sa ispostavom za misiju koja nastavlja 20-godišnju zajedničku rusko-američku misiju. prisustvo u orbiti uprkos tenzijama oko ruske invazije Ukrajine.

Sastanak je usledio oko tri sata i 10 minuta nakon što je letelica Sojuz sa novim kosmonautskim timom poletela sa ruskog kosmodroma Bajkonur u Kazahstanu.

„Čestitam na uspešnom pristajanju“, rekao je glas iz ruske kontrole misije nekoliko trenutaka kasnije, prema engleskom prevodiocu koji je govorio tokom NASA-ine veb prenosa događaja uživo.

Povezivanje svemirskih vozila, nakon što je Sojuz koji se približavao napravio dva kratka obilaska ISS-a, dogodilo se dok su Sojuz i svemirska stanica leteli oko 400 kilometara iznad istočnog Kazahstana, rekao je komentator NASA-e.

Komandant Sojuza Oleg Artemjev predvodio je tim Sojuza, kojem su se pridružili početnici u svemirskim letovima Denis Matvejev i Sergej Korsakov na naučnoj misiji koja bi trajala 6-1/2 meseca.

Prema NASA-i, dolazak Sojuza u petak je bio prvi put da je svemirska letelica pristala na novododati modul Prichal, jedinicu sfernog oblika koja je lansirana na ISS i priključena na ruski segment u novembru 2021.

NASA je saopštila da će biti potrebno oko dva sata nakon pristajanja da posada sprovede standardne testove na curenje i da uspostavi pritisak na prolaz do svemirske stanice pre nego što tri kosmonauta mogu da otvore otvore za ISS. Oni će se zatim pridružiti trenutnoj sedmočlanoj posadi stanice kako bi zamenili troje koji bi trebalo da se vrate na Zemlju 30. marta – kosmonaute Petra Dubrova i Antona Škaplerova i američkog astronauta Marka Vande Heija.

Vande Hei će zabeležiti NASA rekordnih 355 dana u orbiti do trenutka kada se vrati u Kazahstan u kapsuli Sojuza sa svoja dva kolege kosmonauta.

Na svemirskoj stanici sa pridošlicama do sledeće rotacije nekoliko meseci kasnije ostaju tri NASA astronauta – Tom Maršburn, Raja Čari i Kajla Baron – i nemački kolega iz posade Matijas Maurer iz Evropske svemirske agencije.

Ova četiri člana posade stigla su zajedno u novembru na brodu SpaceKs Crev Dragon koji je lansiran iz NASA-inog svemirskog centra Kenedi na Floridi kako bi započeli šestomesečni boravak u orbiti.

Pokrenuta 1998. godine, istraživačka platforma je kontinuirano zauzeta od novembra 2000. dok je njome upravljalo partnerstvo koje predvode SAD i Rusija, uključujući Kanadu, Japan i 11 evropskih zemalja.

Izdržljivost američko-ruske saradnje u svemiru testira se pojačanim antagonizmom između dva bivša hladnoratovska protivnika zbog ruske invazije na Ukrajinu prošlog meseca.

U okviru američkih ekonomskih sankcija protiv vlade ruskog predsednika Vladimira Putina prošlog meseca, američki predsednik Džo Bajden naredio je visokotehnološka ograničenja izvoza Moskvi za koje je rekao da su dizajnirana da „degradiraju“ rusku avio-kosmičku industriju, uključujući njen svemirski program.

Dmitrij Rogozin, generalni direktor ruske svemirske agencije Roskosmos, tada se obrušio na niz objava na Tviteru sugerišući da bi američke sankcije mogle da „unište“ timski rad ISS-a i da dovedu do ispadanja svemirske stanice iz orbite.

Nedelju dana kasnije, Rogozin je najavio da će Rusija prestati da isporučuje ili servisira raketne motore ruske proizvodnje koje koriste dva američka dobavljača NASA za vazduhoplovstvo, sugerišući da bi američki astronauti mogli da koriste „metle“ da dođu u orbitu.

Otprilike u isto vreme, Rusija je saopštila da je prekinula zajedničko istraživanje ISS-a sa Nemačkom i primorala da otkaže lansiranje britanskog satelita sa Bajkonura.

Šef Roskosmosa je takođe prošlog meseca rekao da Rusija obustavlja saradnju sa evropskim operacijama lansiranja u Evropskoj kosmodromu u Francuskoj Gvajani.

Svemirska stanica je delom rođena iz spoljnopolitičke inicijative za poboljšanje američko-ruskih odnosa nakon raspada Sovjetskog Saveza i hladnoratovskog neprijateljstva koje je podstaklo prvobitnu američko-sovjetsku svemirsku trku.

Rogozinove nedavne akcije navele su neke u američkoj svemirskoj industriji da ponovo razmisle o partnerstvu NASA-e i Roskosmosa.

Zvaničnici NASA-e su sa svoje strane rekli da američki i ruski članovi posade ISS-a, iako su svesni događaja na Zemlji, i dalje profesionalno rade zajedno i da geopolitičke tenzije nisu zarazile svemirsku stanicu.

Obraćajući se u ponedeljak 60.000 zaposlenih u svojoj agenciji u video „gradskoj kući“, šef NASA-e Bil Nelson je rekao: „NASA nastavlja da radi sa svim našim međunarodnim partnerima, uključujući Državnu svemirsku korporaciju Roskosmos, na tekućim bezbednim operacijama“ svemirske stanice.