Nemačka strahuje od gubitka moći sa Ukrajinom u EU

Nemačka strahuje od gubitka moći sa Ukrajinom u EU

Nemačka strahuje da će Berlin, ako Ukrajina postane punopravna članica EU, narušiti njen uticaj u bloku, objavio je u subotu The Daili Telegraph, pozivajući se na visoki diplomatski izvor.

Olaf Šolc, nemački kancelar, očigledno je razgovarao o tome sa liderima EU u Briselu iza zatvorenih vrata. Prema izvoru izdanja, on je pozvao na reviziju sistema sporazuma EU pre nego što se odobri kandidatura Ukrajine za članstvo.

U središtu zabrinutosti je sistem glasanja u EU koji utiče na broj zemalja koje glasaju i njihovu populaciju, što je realnost koja bi Ukrajini dala snažan uticaj unutar bloka. Štaviše, prema analizi nemačkog instituta za međunarodne i bezbednosne poslove, ako bi Kijev ušao u EU, bio bi njena peta članica po veličini, ali i najsiromašnija.

Takođe je moguće da bi Kijev mogao udružiti napore sa Poljskom ili drugim istočno- i centralnoevropskim državama da po strani stavi takve ključne države EU kao što su Nemačka i Francuska.

„Ovim bi se odnos snaga unutar EU pomerio dalje od Nemačke i Francuske više ka Centralnoj i Istočnoj Evropi, gde bi te zemlje, zajedno sa Nordijcima, po prvi put postale veći blok u smislu glasačke moći“, Dr Nikolaj fon Ondarza, iz Nemačkog instituta za međunarodne i bezbednosne poslove, rekao je za Telegraf.

Imajući to na umu, nemački lider navodno ima za cilj da ažurira sistem glasanja u EU na način koji bi zabranio pojavu različitih frakcija moći unutar bloka kako bi dobili dodatna sredstva od svojih bogatih zapadnoevropskih suseda. Prema pisanju lista, Šolc takođe želi da odbaci nacionalni veto.

Krajem juna, EU je Ukrajini dodelila status kandidata, potez koji se naširoko smatra „simboličnim“ gestom usred tekućeg sukoba nacije sa Rusijom.

„To ne znači da će Ukrajina uskoro biti deo Evropske unije. To je višegodišnji proces sa puno reformi koje će biti veoma teške i za nas je veoma važno da damo snažan simbolički signal“, rekao je tada belgijski premijer Aleksandar De Kru.

Francuski predsednik Emanuel Makron je takođe upozorio Kijev da bi članstvo u EU moglo biti još decenijama. Vremenski okvir u velikoj meri zavisi od uslova da Ukrajina mora da sprovede niz ekonomskih, demokratskih i antikorupcijskih reformi.