Masakri u Kaliforniji pokazuju ograničenja zakona o oružju

Masakri u Kaliforniji pokazuju ograničenja zakona o oružju

U periodu od manje od 72 sata u Kaliforniji su se desile dve nasovne pucnjave: masakr u plesnom studiju u Monterej parku i ubistvo na dve farme u Half Mun Beju. Jedan muškarac je izveo napad pištoljem koji je država zabranila, dok je drugi koristio pištolj koji je legalno posedovao, saopštila je policija.

Dvostruka pucnjava, u kojoj je poginulo 18 ljudi, još jednom je skrenula pažnju na šarenilo zakona, sudskih presuda i rešenja koja su Sjedinjene Države učinila svetskom prestonicom oružja. Čak i u Kaliforniji, državi sa nekim od najstrožih zakona o oružju, granice se mogu zaobići.

„To ilustruje izazove regulisanja država po državama kada se vatreno oružje tako lako prenosi preko državnih granica“, rekao je J. Adam Skaggs, glavni savetnik grupe za bezbednost oružja Gifords Lav Center.

Izgledi za nove savezne zakone o oružju su slabi.

Kongres je prošle godine usvojio prvi savezni zakon o oružju u decenijama, uključujući milijarde dolara za rešavanje mentalnih bolesti i podsticanje država da donesu zakone koji dozvoljavaju vlastima da konfiskuju oružje od opasnih pojedinaca, ali je malo verovatno da će novi Predstavnički dom pod kontrolom republikanaca dalje unaprediti oružje. račune.

Napori da se uvedu strožija ograničenja, kao što su univerzalne provere prošlosti i zabrana časopisa velikog kapaciteta, više puta nisu uspeli da prevaziđu protivljenje republikanaca, koji kažu da takve mere neće odvratiti kriminalce dok krše prava vlasnika oružja koji poštuju zakon.

Svaki novi savezni zakon takođe bi morao da preživi pravne izazove u Vrhovnom sudu SAD, čija je konzervativna većina proširila prava na oružje u značajnoj presudi prošlog juna kojom je nošenje oružja u javnosti utvrđeno kao osnovno pravo.

Grupe za kontrolu oružja, kao što su Giffords i Everitovn for Gun Safeti, kažu da gledaju na duge staze, a istovremeno traže i nezakonodavne puteve, uključujući sve veći pritisak javnosti na industriju oružja da daju prioritet sigurnosti.

Everitovn se udružio sa gradonačelnicima u 31 gradu kako bi objavili podatke koji prate proizvođače oružja pronađenih u zločinima, što je dio kampanje da se ubijedi javnost da kompanije za proizvodnju oružja profitiraju na nasilju. Cilj je da se proizvođači oružja nateraju da primene nove mere, kao što je presecanje veza sa dilerima koji prodaju oružje na izložbama gde nisu potrebne provere prošlosti, navodi grupa.

U međuvremenu, pravni ogranak Everitovn-a podneo je tužbe protiv proizvođača oružja u ime masovnih žrtava pucnjave.

„Debat o oružju koji nedostaje u ovoj zemlji je industrija“, rekao je Nik Suplina, viši potpredsednik za pravo i politiku kompanije Everitovn.

Druge zemlje, poput Ujedinjenog Kraljevstva, Novog Zelanda i Australije, ograničile su masovnu pucnjavu tako što su zabranile pištolje ili poluautomatske dugačke puške i otkupile milione komada oružja, maknuvši ga iz prometa.

Čini se da su te opcije udaljene u jedinoj zemlji sa više privatnog oružja nego ljudi, kažu zagovornici kontrole oružja. Sve dok je oružje dostupno u nekim delovima Sjedinjenih Država, pojedinci rešeni da izvrše masovne napade verovatno mogu da dobiju oružje koje žele, rekao je Skags.

„Ako znate da ne možete da prođete proveru u Mičigenu, možete jednostavno da se odvezete u Ohajo i kupite od privatnog prodavca“, rekla je Ejpril Zeoli, profesorka na Institutu za prevenciju povreda vatrenim oružjem Univerziteta u Mičigenu. Federalne provere prošlosti primenjuju se samo na licencirane dilere, a ne na privatne transakcije.

Većina oružja korišćenog u masovnoj pucnjavi nabavljena je legalno, prema neprofitnoj organizaciji Violence Project, koja održava bazu podataka o napadima.

Pištolj koji je Huu Can Tran koristio tokom subotnje pucnjave u plesnoj dvorani zabranjen je za prodaju u Kaliforniji. Okružni šerif je rekao da je koristio i magacin velikog kapaciteta, koji Kalifornija definiše kao onaj koji drži više od 10 metaka i koji je zabranjen. Vlasti nisu saopštile gde je Tran nabavio oružje.

Čunli Džao je legalno posedovao pištolj korišćen u napadu na Half Moon Bej u ponedeljak, saopštila je policija.

Samo osam država donelo je zakone koji zabranjuju određeno poluautomatsko oružje velikog kapaciteta tipa koje se često koristi u masovnim pucnjavama, navodi Gifords Lav Center. Šest država je donelo zakone koji zahtevaju proveru prošlosti za kupovinu municije pored oružja; u većini drugih država, municija se može kupiti bez nadzora.

Gifords i druge grupe za zastupanje kažu da države sa strožim propisima obično imaju manje nasilja od oružja, uključujući samoubistva i ubistva. Kalifornija je, na primer, rangirana na 43. mestu po stopi smrtnih slučajeva od oružja 2020. godine, prema federalnim podacima.

Inicijativa za politiku nauke o oružju korporacije RAND objavila je svoj najnoviji izveštaj ovog meseca, pronalazeći neke dokaze da zabrana časopisa velikog kapaciteta smanjuje masovne pucnjave, ali neuverljive dokaze o uticaju provera prošlosti na takve incidente.

Zagovornici kontrole oružja kažu da znaju sa velikim preprekama sa kojima se suočavaju. Nacionalno streljačko udruženje provelo je decenije radeći na mišljenju Vrhovnog suda iz 2008. koje je presudilo da Ustav SAD garantuje Amerikancima individualno pravo na posedovanje oružja.

Vrsta nacionalne kulturne promene koja je potrebna da se preokrene, a koja može potrajati slično dugo, rekao je Skaggs.

„Promene u politici i promene u ustavnom pravu i sudskoj praksi se ne dešavaju brzo“, rekao je on. „Trebaju godine, decenije ili generacije.“