Kanada se pridružila Pacifičkoj grupi

Kanada se pridružila Pacifičkoj grupi

OTAVA – Kanada se pridružuje grupi za jačanje ekonomskih veza sa pacifičkim ostrvskim državama, koja već uključuje Sjedinjene Države, Australiju, Japan, Novi Zeland i Ujedinjeno Kraljevstvo, navodi se u nacrtu govora koji će održati ministarka inostranih poslova Melani Džoli u četvrtak, prenosi Rojters.

„Zadovoljstvo nam je što smo deo ranih diskusija kako bismo pomogli u oblikovanju ove inicijative, i srećan sam što mogu da najavim da će se Kanada pridružiti kao punopravni član“, rekao je Džoli diplomatama tokom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija u Njujorku, prema nacrt njenog govora video Rojters.

„Na Kanađane će uticati odluke donete u indo-pacifičkom regionu i mi želimo da budemo za stolom“, planira da kaže Džoli na događaju čiji je domaćin bio američki državni sekretar Entoni Blinken, rekao je izvor upoznat sa tim.

Sjedinjene Države su u junu stvorile neformalnu grupu pod nazivom Partneri u Plavom Pacifiku kako bi ojačale ekonomske veze između pacifičkih ostrva i ostatka sveta.

Pridruživanje grupi je „važan korak“ za Kanadu jer priprema novu strategiju za indo-pacifičku regiju, rekao je izvor, koji je zatražio anonimnost.

Tenzije između Kanade i Kine su godinama bile visoke. Otava je u maju zabranila korišćenje 5G opreme od kineske kompanije Huavei Technologies Co zbog zabrinutosti za nacionalnu bezbednost.

Kanadski premijer Džastin Trudo odložio je odluku Huaveja 2019. jer nije bio voljan da se preseli dok sudbina Kanađana koji se drže pod optužbama za špijunažu u Kini ne postane jasnija.

Nakon kanadskog pritvora izvršnog direktora Huaveja Meng Vandžoua 2018. godine, Peking je uhapsio dvojicu Kanađana pod optužbom za špijunažu. Sukob je okončan u septembru 2021. kada su sve tri osobe puštene na slobodu nakon što su američki tužioci postigli dogovor sa Mengom.

Ove tenzije su navele vladu da započne rad na indo-pacifičkoj strategiji koja ima za cilj angažovanje sa Kinom u trgovini i klimatskim promenama, dok se takmiči u drugim oblastima kao što su kritični minerali, i suprotstavlja se pitanjima ljudskih prava.

„Kanada takođe planira da uskoro predstavi novu indopacifičku strategiju“, navodi se u Džolijevom nacrtu govora.