Japan: Izbori mogu biti vetar u leđa za pokretanje nuklearnog programa

Japan: Izbori mogu biti vetar u leđa za pokretanje nuklearnog programa

Napor Japana da ponovo pokrene nuklearne reaktore, zatvorene nakon katastrofe u Fukušimi pre deceniju, mogao bi da dobije vetar u leđa jer se čini da je vladajuća koalicija spremna da ostvari uspeh na nacionalnim izborima u nedelju, prenosi Rojters.

Koalicija premijera Fumija Kišide na putu je da proširi svoju većinu u gornjem domu parlamenta, pokazuju ankete, na izborima na kojima je nuklearno ponovno pokretanje bilo pitanje, zajedno sa inflacijom i odbranom.

Ovo dolazi upravo u trenutku kada su rano leto, rekordni toplotni talas i svakodnevne molbe vlasti da se uštedi energija pomogle japanskim glasačima da podstaknu ideju bržih restartovanja.

Podsticaj Kišidinoj pronuklearnoj stranci ne bi direktno uticao na odluke o ponovnom pokretanju reaktora, jer je za njih potrebno odobrenje lokalnih zajednica. Ali podrška javnosti njegovoj agendi mogla bi da bude vetar u leđa dok se nacionalno raspoloženje menja.

Liberalno-demokratska partija Kišide (LDP) želi da poveća nuklearnu energiju na 20%-22% japanskog energetskog miksa do 2030. sa manje od 5% sada, želeći da obnovi stabilan izvor električne energije nakon što su sve elektrane zatvorene nakon Cunami iz 2011. koji je osakatio fabriku Fukušima Daiiči.

Potrošači su osetili krhkost energetske bezbednosti Japana prošle nedelje kada je vlada izdala retko upozorenje o snabdevanju električnom energijom, pošto je najtopliji jun do sada izazvao porast potražnje za električnom energijom.

Rastuće tenzije sa Rusijom zbog njene invazije na Ukrajinu takođe su ugrozile povećanje cena energije za zemlju siromašnu resursima koja se bori sa inflacijom nakon produžene deflacije. Rusija je glavni dobavljač japanskog tečnog prirodnog gasa i uglja.

Japanci su neprijateljski raspoloženi prema nuklearnoj energiji od katastrofe u Fukušimi, ali se raspoloženje promenilo. Anketa novina Mainichi u maju, na primer, pokazala je da 47% favorizuje ponovno pokretanje u odnosu na 30% protiv, što je preokret u odnosu na 2018, kada je broj protivnika bio veći od pristalica od 48% do 32%.

„Mislim da će nuklearno ponovno pokretanje biti neizbežno ako razmišljate o globalnom snabdevanju i energetskoj situaciji u Japanu“, rekao je 70-godišnji Kazuhide Masujama, zaustavljajući se da sluša govor kandidata LDP-a u tokijskom okrugu Takadanobaba ove nedelje.

Uprkos tekućim protestima protiv nuklearne bombe, birači imaju nevoljni osećaj da se ponovnim pokretanjem ne može pomoći, rekao je viši ekonomista Daiva Securities Toru Suehiro.

„Averzija prema nuklearnoj energiji malo jenjava jer ljudi imaju na umu visoke račune za komunalne usluge i nedostatak struje“, rekao je Suehiro.

Njegovo posredništvo računa da će samo još četiri reaktora biti uključeno do marta 2024. godine, čime će ukupno biti 14 od 33 dostupna širom zemlje za komercijalnu upotrebu, a nuklearna energija će biti povećana na 9% japanskog energetskog miksa.

Kišida zaista možda samo koristi pronuklearnu retoriku da bi se udvarao konzervativnim glasačima, koji to smatraju imperativom nacionalne bezbednosti, kako bi pokrio inače golubinu platformu, rekao je Suehiro.

Energetska bezbednost Japana postaje sve više, a ne manje, nesigurna.

U sve napetijim odnosima sa Moskvom, Kišida je prošlog vikenda rekao da je Grupa sedam industrijskih sila pristala da ograniči cene ruske nafte na oko polovinu sadašnjeg nivoa, što je odluka koju G7 nije objavila. Kremlj je kritikovao Japan zbog „veoma neprijateljskog stava“, nagoveštavajući mogućnost da mu prekine snabdevanje energijom.

Nestašica struje poslednjih dana, tokom nesezonskih vrućina, je popustila, ali veći deo zemlje ima neprijatno nisku rezervnu snagu za zimske mesece.

„Mora da se malo preispita zašto se nešto ne može preduzeti ranije“, rekao je Kengo Sakurada, šef poslovnog lobija Keizai Dojukai, prošle nedelje dok su kompanije gasile svetla i obustavljale proizvodnju.

„Ono što je jasno iz ove situacije je da moramo da napravimo veći napredak u ponovnom pokretanju nuklearnih reaktora koji se smatraju bezbednim.