Pol Rusesabagina, koji je prikazan kao heroj u filmu „Hotel Ruanda“, pušten je u petak iz zatvora u Ruandi, saopštili su američki zvaničnici, nakon što mu je kazna preinačena nakon intenzivnih pregovora, prenosi Rojters.
Rusesabagina, stalni stanovnik SAD, bio je u pratnji zvaničnika američke ambasade dok je premešten iz zatvora u rezidenciju katarskog ambasadora u Kigaliju kasno u petak, prema dvojici visokih zvaničnika Bajdenove administracije koji su informisali novinare u Vašingtonu.
Rusesabagina je u septembru 2021. osuđen na 25 godina zatvora zbog povezanosti sa grupom koja se suprotstavlja predsedniku Ruande Polu Kagameu i koja ima naoružano krilo.
Vlada Ruande saopštila je ranije u petak da ublažava kaznu Rusesabagini.
Rusesabagina će ostati u Ruandi nekoliko dana pre nego što otputuje u Dohu, a zatim u Sjedinjene Države, rekli su zvaničnici.
„Mi kao vlada ovde nismo napravili nikakav poseban ustupak“, rekao je jedan od američkih zvaničnika, želeći da ostane anoniman. „O ovome mislim više kao o nizu koraka koji su razrađeni uključujući vladu Ruande, vladu SAD i naravno samog Pola.
Istorijski bliske veze Vašingtona sa Ruandom zategnute su slučajem i optužbama SAD, koje je Kigali demantovao, da je Ruanda poslala trupe u susednu Demokratsku Republiku Kongo i tamo podržava pobunjenike.
Stefani Niombajer, portparol ruandskog predsednika Pola Kagamea, napisala je na Tviteru da je objavljivanje „rezultat zajedničke želje da se resetuju odnosi SAD i Ruande”.
Rusesabagina (68) osuđen je u septembru 2021. On je negirao optužbe i bojkotovao suđenje, koje su on i njegove pristalice nazvali političkom lažiranjem.
Takođe je rekao da je kidnapovan iz Dubaija 2019. godine i vraćen u Ruandu silom. Kagame je negirao bilo kakvu otmicu, ali je sugerisao da je Rusesabagina prevarena u Dubaiju da se ukrca u avion za Ruandu.
Vašington ga je označio kao „pogrešno pritvorenog“, delom zbog, kako je rekao, nedostatka garancija pravičnog suđenja.
Američki državni sekretar Antoni Blinken sastao se sa Kagameom tokom posete Kigaliju u avgustu i „mnogo je govorio o mapi puta za Paulovo eventualno oslobađanje“, rekao je američki zvaničnik upoznat sa tim, dodajući da je intervencija pomogla da se obezbedi prevremeno puštanje na slobodu.
Pomoćnik američkog Kongresa upoznat sa pregovorima, koji je odbio da bude imenovan, primetio je da je slučaj imao odjeka daleko izvan Afrike, dodajući: „Mislim da je Ruanđanima postalo jasno da ovaj iritant neće nestati“.
„Hotel Ruanda“ prikazuje Rusesabaginin uspeh u spasavanju više od 1.000 izbeglica, uključujući i njegovu porodicu, tokom genocida 1994. tako što ih je sklonio u opkoljeni hotel kojim je upravljao u Kigaliju.
Rusesabagina, glasni kritičar Kagamea, priznao je da ima vodeću ulogu u opozicionoj grupi, Pokretu za demokratske promene Ruande (MRCD), ali je negirao odgovornost za napade koje je u Ruandi izvršilo njeno naoružano krilo, Snage za nacionalno oslobođenje (FLN).
Sudije su rekle da se dva krila grupe ne razlikuju.
U pismu Kagameu, od 14. oktobra i koje je u petak objavilo Ministarstvo pravde, Rusesabagina je napisala: „Žao mi je što nisam više vodio računa da se članovi MRCD koalicije u potpunosti pridržavaju principa nenasilja“.
Napisao je da će, ako bude pomilovan i oslobođen, ostatak dana provesti u Sjedinjenim Državama, „u tihom razmišljanju“.
Devetnaest drugih imalo je kazne koje su takođe preinačene i očekuje se da će biti puštene na slobodu, rekla je portparol vlade Jolande Makolo. Makolo je rekao da je osnovna presuda ostala na snazi; Ministarstvo pravde je saopštilo da to znači da su oni kojima su uslovi zamenjeni faktički pušteni na slobodu.