SAD: Guverner zabranjuje upotrebu TikToka na državnim uređajima

SAD: Guverner zabranjuje upotrebu TikToka na državnim uređajima

VAŠINGTON – Guverner Merilenda Lari Hogan izdao je u utorak hitnu direktivu kojom se zabranjuje korišćenje aplikacije TikTok za deljenje kratkih video snimaka u kineskom vlasništvu na uređajima i mrežama državne vlade, prenosi Rojters.

Guverner Južne Dakote Kristi Noem je prošle nedelje potpisao izvršnu naredbu koja zabranjuje državnim službenicima i izvođačima da instaliraju ili koriste TikTok na državnim uređajima, a guverner Južne Karoline Henri Mekmaster je u ponedeljak zatražio od državne agencije da zabrani TikTok sa telefona i računara državne vlade.

Hoganova zabrana pokriva brojne proizvode i platforme pod uticajem Kine i Rusije jer je rekao da predstavljaju „neprihvatljiv nivo rizika za sajber bezbednost za državu“.

Agencije izvršne vlasti Merilenda moraju ukloniti proizvode sa državnih mreža i sprečiti pristup.

TikTok je rekao da su zabrinutosti koje su izazvale državne zabrane uglavnom podstaknute dezinformacijama.

„Razočarani smo što mnoge državne agencije, kancelarije i univerziteti koji su koristili TikTok za izgradnju zajednica i povezivanje sa biračima više neće imati pristup našoj platformi“, saopštila je kompanija u utorak.

Hoganova direktiva se takođe odnosi na Huavei Technologies, ​​ZTE Corp (000063.SZ), Tencent Holdings (0700.HK) VeChat, KK i KK Vallet, Alibaba proizvode i rusku laboratoriju Kasperski.

Brendan Kar, republikanski član Federalne komisije za komunikacije, pohvalio je Hoganovu akciju za koju je rekao da će „zaštititi Merilend od pretnji koje predstavljaju zlonamerni strani akteri“.

Prošlog meseca, direktor FBI-ja Kris Rej rekao je da su operacije TikToka u SAD izazvale zabrinutost za nacionalnu bezbednost, ukazujući na rizik da bi kineska vlada mogla da iskoristi aplikaciju za deljenje videa da utiče na korisnike ili kontroliše njihove uređaje.

Peking bi takođe mogao da koristi popularnu aplikaciju, u vlasništvu BiteDance-a, da „kontroliše softver na milionima uređaja“, dajući mu priliku da „tehnički kompromituje“ te uređaje, dodao je Rej.

Vladin Komitet za strana ulaganja u Sjedinjenim Državama (CFIUS), koji razmatra strane akvizicije američke imovine u pogledu potencijalnih rizika za nacionalnu bezbednost, 2020. godine naredio je BiteDanceu da proda TikTok zbog straha da bi podaci američkih korisnika mogli biti prosleđeni Pekingu.

CFIUS i TikTok su mesecima pokušavali da postignu sporazum o nacionalnoj bezbednosti kako bi zaštitili podatke više od 100 miliona korisnika TikToka u SAD, ali izvori kažu da je malo verovatno da će dogovor biti postignut pre januara.

Izvršna direktorka TikToka Vanesa Papas rekla je poslanicima u septembru da TikTok napreduje ka konačnom sporazumu sa vladom SAD.

Bivši predsednik Donald Tramp je 2020. pokušao da blokira nove američke korisnike da preuzmu VeChat i TikTok, što bi efektivno blokiralo upotrebu aplikacija u Sjedinjenim Državama, ali je izgubio niz sudskih bitaka.

Predsednik Džo Bajden je u junu 2021. povukao Trampove izvršne naredbe koje su tražile zabranu preuzimanja i naložio Ministarstvu trgovine da sprovede reviziju bezbednosnih zabrinutosti koje postavljaju aplikacije.