VAŠINGTON – Iznenađujućoj objavi državnog sekretara Antonija Blinkena prošlog jula nije bilo detalja, ali je njeno značenje bilo kristalno jasno, piše AP. U retkom komentaru o tajnim razgovorima, on je rekao da je Bajdenova administracija dala „značajan predlog“ Rusiji da okonča zatvaranje dvoje Amerikanaca: zvezde VNBA Britni Griner i Pola Vilana.
Da bi Grinerovu i Vilana vratile kući, SAD bi pristale na oslobađanje Viktora Buta, zatvorenog ruskog trgovca oružjem sa zloslutnim nadimkom „Trgovac smrću“. Rusi nisu krili da žele da vrate Buta kući.
U četvrtak su Bout i Grinerova počeli put kući nakon dramatične razmene jedan za jedan. Ipak, Vilan ostaje u zatvoru u Rusiji. Dogovor nije bio sve što su američki zvaničnici želeli. Ali posle meseci teških privatnih pregovora i ljutih javnih optužbi, to je bilo, zaključili su, najbolje što su mogli da dobiju.
Došlo je do toga u proteklih nekoliko dana nakon što je administracija nevoljno prihvatila da su Rusi, iako ne popuštaju sa Velanom, spremni da popuste pred Grinerovom, stvarajući nesavršene, ali na kraju izvodljive opcije za američku vladu pod pritiskom da sklopi dogovor.
„Ovo nije bio izbor za nas koga ćemo Amerikanca vratiti kući. Bio je to izbor između dovođenja kući jednog Amerikanca ili nijednog“, rekla je sekretar za štampu Bele kuće Karin Žan Pjer.
Vilan, izvršni direktor korporativne bezbednosti u Mičigenu koji je redovno putovao u Rusiju, uhapšen je u decembru 2018. dok je bio u poseti Moskvi na venčanju prijatelja. Osuđen je zbog optužbi za špijunažu za koje on i američka vlada kažu da su neosnovane i služi kaznu od 20 godina zatvora.
„Iz potpuno nelegitimnih razloga, Rusija tretira Paulov slučaj drugačije od Britnijevog, i iako nismo uspeli da obezbedimo Paulovo oslobađanje, ne odustajemo“, rekao je Bajden u četvrtak.
Hapšenje Grinerove u februaru zbog optužbi za posedovanje droge učinilo ju je trenutno najistaknutijom Amerikankom zatvorenom u inostranstvu. Njen status gej crnkinje, njena istaknutost u ženskoj košarci i zatvor u vreme rata kombinovani su za neobičan spoj priča u sportu, politici i diplomatiji.
Činilo se da se nedeljama fokus usredsređuje na pravne aspekte slučaja i pitanja njene krivice ili nevinosti. Ali to se promenilo u maju nakon što su je SAD odredile kao pogrešnog pritvorenika, što je potez koji je stavio njen slučaj pred glavni vladin pregovarač o taocima i usledio je neposredno nakon odvojene razmene zatvorenika između SAD i Rusije.
Potvrdno izjašnjavanje Grinerove o krivici prošlog leta i devetogodišnja zatvorska kazna jasno su dali do znanja da je njena najbolja nada za oslobađanje bila razmena zatvorenika. Blinkenovo javno otkrivanje „značajnog predloga“ stvorilo je spekulacije o tome koga bi osim Buta, ozloglašenog trgovca oružjem koji služi 25-godišnju kaznu, SAD mogle da oslobode u razmeni dva za dva – i koga bi još Rusija mogla da poželi.
Advokati Aleksandra Vinika, optuženog ruskog perača kriptovaluta koji je nedavno izručen Kaliforniji, predstavili su ime njegovog klijenta zvaničnicima u Rusiji i SAD, ali je on na kraju izostavljen iz dogovora od četvrtka.
„Mislimo da je on dobar kandidat, da ostaje dobar kandidat“, rekao je jedan od Vinikovih advokata David Rizk. „On je neko za koga obe strane imaju veliko interesovanje, a takođe je neko ko nikoga nije ubio. Nije počinio nikakav nasilni zločin.”
Visoki zvaničnik administracije, obaveštavajući novinare pod uslovom anonimnosti prema osnovnim pravilima koje je postavila Bela kuća, rekao je u četvrtak da su SAD „istražile širok spektar alternativa i permutacija za koje smo smatrali da su, iskreno, prilično velikodušne u rešavanju oba slučaja“. Zvaničnik nije iznosio detalje.
Tokom jeseni, bilo je malo znakova napretka, a američki zvaničnici su više puta govorili da Rusija tek treba da odgovori u dobroj veri na njihovu ponudu. Blinken je razgovarao telefonom sa ruskim ministrom spoljnih poslova Sergejem Lavrovom u julu u okviru poznatog kontakta na najvišem nivou između dve strane otkako je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu, ali ruski zvaničnici nisu dali nagoveštaj da je postignut napredak.
Dok su američki zvaničnici direktno razgovarali sa ruskim kolegama, Bil Ričardson, bivši američki ambasador u Ujedinjenim nacijama, i najviši zamenik Miki Bergman vodili su razgovore o pozadini u Rusiji i drugim zemljama sa svojim kontaktima kako bi pokušali da pronađu sredinu.
„Imali smo za cilj, radeći zajedno, dva za dva, ali mislim da nas je geopolitička situacija sprečila da uradimo dva za dva – drugim rečima, sve neprijateljskiji odnos“ između zemalja, rekao je Ričardson u intervjuu .
Još u Vašingtonu, zvaničnici su u više navrata naglašavali u kojoj meri su SAD posmatrale slučajeve Grinerovu i Vilan kroz isto sočivo i sa istom hitnošću. U septembru je Bajden ugostio suprugu Grinerove, Šerel i Vilanovu sestru, Elizabet, na odvojenim sastancima u Beloj kući.
Ali realnost je, kažu zvaničnici administracije, da je Rusija na Vilanov slučaj gledala drugačije, a jedan zvaničnik je rekao da ga je Moskva „provela kroz lažni postupak koji ga je osudio za izmišljene optužbe za špijunažu“. Rusija je, rekao je zvaničnik, „odbila svaki naš predlog za njegovo oslobađanje“.
Potencijalno „otopljenje“ za Grinerovu bilo je evidentno poslednjih nedelja. Bajden je rekao novinarima nakon međuizbora u SAD da se nada da će Rusija sada biti spremnija da pregovara o njenom oslobađanju. Ruski zvaničnik je prošle nedelje rekao da je dogovor moguć do kraja godine.
Napredak je eskalirao ove nedelje. Šerel Griner je pozvana u Belu kuću na sastanak sa savetnikom za nacionalnu bezbednost Džejkom Salivanom, a bila je sa Bajdenom u četvrtak ujutru kada je obavešten da je Grinerova sigurna.
Britni Griner je upućena u Ovalnu kancelariju i Bajden je rekao: „To je Džo Bajden. Dobrodošli, dobrodošli kući!” rekao je jedan zvaničnik o razgovoru.
U iščekivanju transfera, Griner je premeštena iz ruske kaznene kolonije u koju je stigla prošlog meseca i prebačena je avionom u Ujedinjene Arapske Emirate radi transfera. Tamo je stigao i Bout, koji nije dobio zvaničnu dokumentaciju o pomilovanju sve dok američki zvaničnici nisu saznali da je Grinerova takođe prisutna.
Dogovor je doneo radostan kraj mučnom čekanju za Šerel Griner, koja je u junu izjavila za Asošijeted pres kako je telefonska zabuna koju je izvršila američka vlada učinila da nije mogla da se poveže sa suprugom na četvorogodišnju godišnjicu braka. Pre samo dva meseca rekla je da je njena supruga trenutno u „apsolutno najslabijem trenutku u životu“.
Konačni ishod bio je manje radostan za porodicu Vhelan, iako su rekli da podržavaju akciju administracije. Elizabet Vilan je u Masačusetsu posetio američki zvaničnik koji je nosio tu vest. Sam Paul Vhelan je takođe bio informisan od strane administracije.
„Shvatiti sada da ne samo da to nije uključivalo njega, već i da možda ne postoje druge stvari nad kojima SAD trenutno imaju kontrolu, a koje bi mogle da dovedu Pola kući — to je nova stvar o kojoj treba razmišljati“, brat David Vhelan rekao je u intervjuu.
Bajden: Američka košarkaška zvezda Griner puštena iz ruskog pritvora zbog zamene zatvorenika