Skaj njuz: Britanske firme koje izvoze robu za rusku vojnu industriju preko Kavkaza, Centralne Azije

Skaj njuz: Britanske firme koje izvoze robu za rusku vojnu industriju preko Kavkaza, Centralne Azije

Britanske kompanije izvoze stotine miliona funti opreme i mašina koje gotovo sigurno završavaju u Rusiji, podrivajući zvanični režim sankcija i jačajući ratnu mašinu Vladimira Putina, navodi se u analizi Skaj njuza.

Predmeti – koji uključuju opremu za bespilotne letelice, optičke materijale i tešku mašineriju – šalju se u zemlje Kavkaza i Centralne Azije, uključujući Kirgistan, Jermeniju, Uzbekistan i druge, odakle se pretpostavlja da će biti prosleđeni Rusiji.

Brojke pokazuju da uprkos oštrom padu priliva robe u Rusiju, nakon uvođenja trgovinskih sankcija nakon njene invazije na Ukrajinu pre dve godine, velike količine osetljive britanske robe „dvostruke namene“ i dalje pronalaze put do Moskve.

Analiza podvlači razmere učešća Britanije u sivoj ekonomiji koja pomaže da ruska vojska bude snabdevena delovima i hardverom za oružje koje koristi protiv Ukrajine.

Brojke pokazuju da, dok je izvoz iz Velike Britanije u Rusiju naglo opao, izvoz iz Velike Britanije u grupu bivših sovjetskih satelitskih država – od Uzbekistana do Gruzije – porastao je brzinom bez presedana.

Britanski izvoz u Kirgistan je porastao vrtoglavom stopom, za preko 1.100%. Ovim izvozom dominiraju teška mehanizacija i vozila koja se više ne mogu slati direktno u Rusiju. Obim izvoza iz Velike Britanije u Jermeniju takođe je skoro isto toliko narastao.

Analiza pokazuje da su daleko najveća kategorija robe koja se šalje u Gruziju, Jermeniju, Kirgistan i Uzbekistan „delovi aviona, helikoptera ili bespilotnih letelica“. Britanske kompanije su izvezle ove robe u vrednosti od 6 miliona GBP u ove četiri zemlje, što je više od onoga što su istorijski imali tendenciju da izvoze u njih.

Druge stavke koje šalju izvoznici iz UK uključuju mašine za obradu podataka, opremu za vazduhoplovnu navigaciju i radio-navigaciona pomagala.

Druge evropske zemlje, pre svega Nemačka i Poljska, takođe šalju velike količine hardvera u Rusiju preko ovih kavkaskih i centralnoazijskih država.