Sunak poziva svetske lidere da se pozabave rizicima od veštačke inteligencije

Sunak poziva svetske lidere da se pozabave rizicima od veštačke inteligencije

Svetski lideri imaju odgovornost da se pozabave rizicima veštačke inteligencije, rekao je britanski premijer Riši Sunak u četvrtak, dan nakon što je obezbedio podršku Kine za međunarodne napore za upravljanje rizicima od veštačke inteligencije.

Neki tehnološki i politički lideri upozorili su da brzi razvoj veštačke inteligencije predstavlja egzistencijalnu pretnju ako se ne kontroliše, što je izazvalo trku vlada i institucija u dizajniranju zaštitnih mera i propisa.

Sunak je predvodio razgovore poslednjeg dana u četvrtak inauguracionog samita o AI bezbednosti u Blečli parku, domu britanskih razbijača šifri iz Drugog svetskog rata, pre nego što je kasnije razgovarao sa tehnološkim milijarderom Elonom Maskom u centru Londona.

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, potpredsednica SAD Kamala Haris, generalni sekretar UN Antonio Gutereš i drugi lideri trebali su da razgovaraju o planu testiranja i evaluacije modela veštačke inteligencije koje podržava država pre nego što budu pušteni, saopštila je Sunakova kancelarija.

„Želeo sam da imamo sednicu da razgovaramo o ovom pitanju kao lideri sa zajedničkim vrednostima, nasamo“, rekao im je Sunak na početku sednice.

Imali su „odgovornost da se pozabave“ opasnostima u rasponu od društvene štete i dezinformacija do ekstremnih rizika od veštačke inteligencije, dodao je on.

Sunak je rekao da želi da se osvrnu na ovaj trenutak za pet godina i „znaju da smo doneli prave izbore da iskoristimo sve prednosti veštačke inteligencije na način koji će biti bezbedan za naše zajednice, ali i da pruži ogroman potencijal“.

Predstavnici kompanija kao što su OpenAI, Anthropic, Google DeepMind, Microsoft (MSFT.O), Meta (META.O) i kAI, koje podržava Microsoft, trebalo je da se pridruže kasnijoj sesiji.

Fon der Lajen iz EU je rekla da je potrebno uspostaviti bezbednosne standarde veštačke inteligencije koji su prihvaćeni širom sveta, navodi se u tekstu njenog govora.

Ona je rekla da se složeni algoritmi nikada ne mogu iscrpno testirati, tako da „pre svega, moramo se pobrinuti da programeri reaguju brzo kada se pojave problemi, i pre i nakon što su njihovi modeli stavljeni na tržište“.