Bivši predsednik Moldavije optužen za izdaju

Bivši predsednik Moldavije optužen za izdaju

Bivši moldavski lider i kritičar proevropskog rukovodstva zemlje priveden je.

Bivši predsednik Moldavije protiv EU Igor Dodon, pritvoren zbog sumnje za „pasivnu korupciju, nezakonito finansiranje političkih partija [i] nedozvoljeno bogaćenje“, sada se suočava sa četiri krivične prijave koje je njegov advokat otkrio u sredu. Oni uključuju korupciju i izdaju.

Dan ranije, Dodon, koji je bio na čelu zemlje od 2016. do 2020. godine, uhapšen je na 72 sata, otkrila je antikorupcijska uprava zemlje. Čini se da je optužba za izdaju dodata kasnije.

„Danas je Tužilaštvo za borbu protiv korupcije zvanično optužilo Dodona po četiri tačke, uključujući korupciju i izdaju“, rekao je novinskoj agenciji Sputnjik njegov advokat Maksim Lebedinski.

Njegova opoziciona Partija socijalista optužila je proevropsku frakciju Akcija i solidarnost, zajedno sa aktuelnom predsednicom Moldavije koju podržava Zapad, Majom Sandu, da „pokušavaju da zastraše političke protivnike i uspostave diktaturu u Republici Moldaviji“.

TASS je preneo da bi rok pritvora za Dodona i neimenovanog drugog osumnjičenog mogao da bude produžen.

„Tužilaštvo za borbu protiv korupcije poslalo je danas zahtev za hapšenje na period od 30 dana bivšeg predsednika Igora Dodona i još jednog pritvorenika“, rekla je portparolka pravosuđa.

Ona je otkrila da će zahteve u četvrtak razmatrati Okružni sud u Kišinjevu.

Dodon je negirao sve optužbe, rekavši da nije prvi put da je postao „meta orkestrirane i politički kontrolisane pravde“. Takođe je tvrdio da ima „potrebna objašnjenja koja otklanjaju svaku sumnju na korupciju i kršenje zakona“.

Kako se navodi u saopštenju tužilaštva, optužbe su povezane sa takozvanim „slučajem torbe“. Video snimak iz 2019. godine iz kancelarije Demokratske partije Moldavije prikazuje, sada prognanog, biznismena Vladimira Plahotnjuka, koji je bio na čelu stranke, kako Dodonu daje torbu, verovatno sa novcem. Predsednik nije uzeo torbu, već je rekao Plahotnjuku da je preda drugoj osobi. Razgovor dvojice muškaraca otkrio je da su sredstva namenjena finansiranju Dodonove partije socijalista (PSRM).

Video je objavljen 2020. godine, ali su tužioci tada odlučili da ne pokreću krivični postupak, pozivajući se na nedovoljne dokaze. Prema moldavskom zakonu, snimci napravljeni bez dozvole tužioca i bez učešća organa za sprovođenje zakona ne mogu se smatrati dokazom na sudu. Prošle nedelje je, međutim, privremeni generalni tužilac Dumitru Robu naredio da se krivična istraga nastavi.

Tužioci su u utorak saopštili da su tokom pretresa deset zgrada i tri automobila, koji su sprovedeni u okviru istrage, oduzete značajne količine novca i luksuznih predmeta.

„Napomenimo da je tokom pretresa jedno od lica pokušalo da uništi, progutajući dokumentaciju pronađenu kod kuće, koja potvrđuje kupoprodajne transakcije nepokretnosti u vrednosti od oko 700.000 evra“, navodi se u saopštenju.

Prema izveštajima medija, osoba koja je navodno pokušavala da uništi dokaze bio je Dodonov zet Petru Merineanu, koji je navodno druga neimenovana osoba pritvorena zajedno sa bivšim predsednikom.

Kao odgovor na Dodonovo hapšenje, Partija socijalista, koja se smatra proruskom, već je organizovala proteste u Kišinjevu i planira da ih održi u četvrtak.

„PSRM zahteva oslobađanje bivšeg predsednika zemlje Igora Dodona i okončanje krivičnih dela izmišljenih po nalogu“, navodi se u saopštenju stranke.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov, komentarišući Dodonovo pritvaranje, rekao je da je Moskva zabrinuta što se „takva praksa i progon koriste protiv pristalica razvoja prijateljskih, obostrano korisnih odnosa sa Ruskom Federacijom“. On je, međutim, naglasio da je to unutrašnja stvar Moldavije.