Bajden obišao obalu Kalifornije razorenu olujom

Bajden obišao obalu Kalifornije razorenu olujom

Američki predsednik Džo Bajden otputovaće u četvrtak u Kaliforniju da obiđe područja koja su teško pogođena nizom smrtonosnih oluja „atmosferskih reka” koje su izazvale velike poplave, oborele drveće i dovele klizišta u stanje koje je dugo zahvatilo ekstremno stanje. suša.

Bajden, koji putuje sa šeficom Federalne agencije za upravljanje vanrednim situacijama (FEMA), Deanne Crisvell, trebalo je da počne svoju posetu okrugu Santa Klara, a zatim se uputi helikopterom na druge lokacije pogođene olujom južno od San Franciska.

Bela kuća je saopštila da će se Bajdenu, koji je u subotu odobrio saveznu pomoć u slučaju katastrofe za tri teško pogođena okruga u severnoj i centralnoj Kaliforniji, pridružiti guverner Gavin Njusom i drugi izabrani zvaničnici.

Plan puta je zahtevao najmanje dva zaustavljanja duž obale Santa Kruza, gde je hiljadama stanovnika naređeno da se evakuišu iz nižih zajednica preplavljenih naglim poplavama, ekstremnim plimama i oticanjem sa lokalnih planina na vrhuncu oluja.

Bajden je planirao da se sastane sa vlasnicima preduzeća, stanovnicima, lokalnim liderima i timovima za hitne slučajeve u gradu Kapitola i obližnjoj Stejt Biči Siklif, gde se očekivalo da će davati primedbe. Iskrivljene olupine drvenih stubova pocepanih duž obala na obe lokacije živo su ilustrovale razornu snagu oluje.

Najmanje 20 smrtnih slučajeva pripisano je tronedeljnom baražu od devet oluja koje su klasifikovane kao atmosferske reke – masivne vazdušne struje guste vlage koje su došle iz Pacifika i koje su pokretali sistemi niskog pritiska koji se probijaju na moru.

Stručnjaci kažu da su sve veća učestalost i intenzitet ovakvih oluja, koje karakterišu ekstremne, produžene suše, simptomi klimatskih promena i otežavaju upravljanje dragocenim zalihama vode u Kaliforniji, a minimiziraju povećan rizik od poplava i požara.

Obilni pljuskovi od nedavnih oluja izazvali su široko rasprostranjene poplave, kao i stotine odrona blata, odrona kamenja i vrtača širom države, gutanja automobila, zatvaranja puteva, pa čak i ometanja željezničkog saobraćaja.

Opasnosti od klizišta se povećavaju svake nedelje zbog ponovljenog zasićenja, sa najvećim delom štete u oblastima ispod obronaka i padina kanjona koje su prethodno lišene vegetacije i koje su ostavljene nestabilnim zbog prethodnih šumskih požara.

Navalu pljuskova – i jakih snega u planinama – pratili su olujni vetrovi koji su terali jake valove u priobalna područja, ispirali primorske puteve i pristaništa, I čupali hiljade stabala oslabljenih od suše u zemlji natopljenom kišom.

Jaki vetrovi su izazvali pustoš u državnoj elektroenergetskoj mreži, isključujući struju desetinama hiljada stanovnika Kalifornije.

Iako veoma štetne, oluje su pomogle u ublažavanju istorijskog četvorogodišnjeg sušnog perioda u Kaliforniji, dopunjavajući neke teško iscrpljene rezervoare i snežni pokrivač Sijera Nevade, kritičan izvor sveže vode za državu.

Međutim, stručnjaci su upozorili da većina države ostaje pod umerenim ili teškim uslovima suše bez garancije da će u ostatku kalifornijske zime biti dovoljno dodatnih padavina da se održi olakšanje zbog suše.