UN: Libija „veoma nestabilna“, uskoro potrebni izbori

UN: Libija „veoma nestabilna“, uskoro potrebni izbori

Libija se nalazi u ustavnom i političkom zastoju koji je izazvao sve veće sukobe, tešku ekonomsku situaciju i demonstracije frustriranih građana širom zemlje, rekao je u ponedeljak visoki zvaničnik UN.

Pomoćnica generalnog sekretara Marta Pobi rekla je Savetu bezbednosti UN da je ukupna situacija u Libiji i dalje „veoma nestabilna“, sa napetom bezbednosnom situacijom, „duboko uznemirujućim“ demonstracijama sile i sporadičnim nasiljem od strane milicija koje se bave političkim manevrisanjem.

Ona je takođe navela spor oko rukovodstva Nacionalne naftne korporacije i ozbiljne zabrinutosti za ljudska prava, uključujući prijavljeno hapšenje od strane naoružanih grupa od desetina demonstranata koji su učestvovali u demonstracijama 1. jula osuđujući pogoršanje uslova života i zahtevajući napredak na izborima.

Naftom bogatu Libiju potresa sukob otkako je pobuna koju podržava NATO zbacila i ubila dugogodišnjeg diktatora Moamera Gadafija 2011. Zemlju su podelile rivalske administracije, jedna na istoku koju podržava vojni komandant Kalifa Hifter i administracija koju podržava UN u glavni grad Tripolija na zapadu. Svaku stranu podržavaju različite milicije i strane sile.

U aprilu 2019, Hifter i njegove snage, uz podršku Egipta i Ujedinjenih Arapskih Emirata, pokrenuli su ofanzivu pokušavajući da zauzmu Tripoli. Njegova kampanja je propala nakon što je Turska pojačala svoju vojnu podršku vladi koju podržavaju UN sa stotinama vojnika i hiljadama sirijskih plaćenika.

Sporazum o prekidu vatre iz oktobra 2020. doveo je do sporazuma o prelaznoj vladi početkom februara 2021. na čelu sa premijerom Abdulom Hamidom Dbeibahom i do zakazivanja izbora za prošli 24. decembar.

Ali izbori nisu održani. Dbeibah je odbio da se povuče, a kao odgovor na to su zakonodavci sa istoka zemlje izabrali rivalskog premijera, Fatija Bašagu, bivšeg ministra unutrašnjih poslova koji sada vodi posebnu administraciju iz grada Sirta.

Pobee je rekao da je sastanak u Ženevi prošlog meseca između predsednice istočnog parlamenta zemlje Agile Saleha i Haleda al-Mešrija, šefa vladinog Vrhovnog državnog saveta u Tripoliju, prevazišao „važne sporne tačke“ u predlogu za 2017. novi ustav. Ali ona je rekla da se ne mogu složiti oko jednog važnog pitanja — uslova podobnosti predsedničkih kandidata.

Savet sa sedištem u Tripoliju insistira na zabrani vojnog osoblja, kao i dvojnih državljana da se kandiduju za najviši položaj u zemlji. To je očigledno usmereno na Hiftera, komandanta podele i američkog državljanina koji je najavio svoju kandidaturu za otkazane decembarske izbore.

Pobee je rekao da je specijalna savetnica UN-a za Libiju Stefani Vilijams ostala u kontaktu sa obe strane „i pozvao ih da premoste ovaj jaz“.

Na sastanku međunarodnih partnera održanom 21. jula u Istanbulu, Vilijams je ponovio da su izbori „jedino trajno rešenje koje Libiju čvrsto postavlja na put ka miru i stabilnosti“, rekao je Pobi.

Pobee je pozvao članove saveta i međunarodne partnere Libije da iskoriste svoj uticaj na rivale kako bi se što pre dogovorili o izborima.

Ambasador Libije u UN-u Taher El Soni, koji predstavlja vladu Tripolija, rekao je da bi „trenutna situacija mogla da izmakne kontroli svakog trenutka ukoliko se ne pronađu radikalna rešenja van stranih intervencija i političkih manevara“.

Optužio je Savet bezbednosti da ništa ne radi zbog „paralize“ i unutrašnjih podela. On je pozvao njene članove da slušaju libijske demonstrante „i njihovu ogromnu želju da okončaju ovu noćnu moru i izađu iz ovog ciklusa sukoba i beskrajnih kriza“.

Sastanak saveta održan je uoči isteka mandata političke misije UN u Libiji 31. jula, koja uključuje Zajedničku vojnu komisiju koja nadgleda prekid vatre 2020. godine.

Rezolucija saveta kojom se ovlašćuje misija poziva na povlačenje svih stranih snaga i plaćenika iz Libije, a Pobee je rekao da posmatrači planiraju da se sastanu u Sirtu početkom avgusta kako bi finalizirali predloženi plan za njihovo povlačenje.

Savet je 29. aprila izglasao produženje misije UN za samo tri meseca zbog insistiranja Rusije da mora imati novog specijalnog predstavnika pre nego što dobije duži mandat.

Zamenik ruskog ambasadora UN-a Dmitrij Poljanski rekao je Savetu u ponedeljak da Moskva priznaje da generalni sekretar Antonio Guteres pokušava da reši problem. Ali on je rekao da dok kandidat ne zadovolji Libijce, regionalne igrače i sve članove saveta, najbolja opcija je još tri meseca produženja misije.