Šef pakistanske vojske traži pomoć od SAD-a

Šef pakistanske vojske traži pomoć od SAD-a

Moćni komandant pakistanske vojske kontaktirao je Vašington tražeći pomoć SAD u obezbeđivanju prevremenog oslobađanja ključne rate od 1,7 milijardi dolara iz Međunarodnog monetarnog fonda njegovoj zemlji, boreći se sa sve većom ekonomskom krizom, rekli su pakistanski zvaničnici u subotu.

Prema nekoliko vladinih zvaničnika, general Kamar Džaved Badžva je o tom pitanju razgovarao sa zamenikom američkog državnog sekretara Vendi Šerman, apelujući na Vašington da iskoristi svoj uticaj na MMF da pomogne Pakistanu.

Apel je bio retko obraćanje načelnika vojske. Odnosi Pakistana sa Sjedinjenim Državama bili su problematični poslednjih godina, uglavnom zbog pitanja susednog Avganistana, koji sada vode talibani.

Odnosi su ostali posebno napeti pod bivšim premijerom Imranom Khanom, koji je zbačen izglasavanjem nepovjerenja u parlamentu u aprilu. Međutim, pakistanska vojska, koja je direktno upravljala zemljom više od polovine njene 75-godišnje istorije, blisko je sarađivala sa SAD i bila je zvanični saveznik u ratu protiv terorizma protiv Al Kaide.

Pakistansko ministarstvo spoljnih poslova potvrdilo je u petak da su Bajva i Šerman razgovarali.

„Razumem da je došlo do razgovora, ali u ovoj fazi nisam direktno upoznat sa sadržajem ove rasprave“, rekao je portparol ministarstva Asim Iftikhar.

Zvaničnici koji su u subotu razgovarali za Asošijeted pres rekli su da je diskusija bila usredsređena na zajam MMF-a. Govorili su pod uslovom anonimnosti jer nisu bili ovlašćeni da razgovaraju sa medijima.

Pakistan i MMF su prvobitno potpisali sporazum o spasavanju 2019. Ali oslobađanje tranše od 1,7 milijardi dolara je na čekanju od ranije ove godine, kada je MMF izrazio zabrinutost zbog toga što se Pakistan pridržava uslova sporazuma pod Kanom.

Kanov naslednik, premijer Šahbaz Šarif i njegova vlada postigli su preliminarni sporazum sa MMF-om ranije ovog meseca da ožive paket pomoći. Taj sporazum je trebalo da odobri upravni odbor fonda.

Pakistan se nadao brzom oživljavanju pomoći, ali MMF do sada nije izdao preko potrebnu ratu, što je možda podstaklo Bajvin poziv Vašingtonu. Ostalo je nejasno šta bi američki zvaničnici mogli da urade da ubrzaju proces spasavanja.

Nije bilo trenutnog komentara iz Vašingtona o telefonskom pozivu.

Bajva je u petak telefonom razgovarao i sa šefom američke Centralne komande na Bliskom istoku, generalom Majklom Kurillom, navodi se u vojnom saopštenju. U njemu se citira Kurila koji je rekao da ceni ulogu koju Pakistan igra u stabilnosti regiona i izrazio nadu za dalje unapređenje saradnje sa Pakistanom.

Pakistanu je očajnički potreban zajam MMF-a. Ranije u julu, fond je rekao da će povećati vrednost pomoći sa 6 milijardi dolara na 7 milijardi dolara, ako to odobri izvršni odbor, što se obično smatra formalnošću.

Šarif je više puta okrivljavao vladu bivšeg premijera, tvrdeći da je Kan – bivša zvezda kriketa koji je postao islamistički političar – namerno prekršio uslove MMF-a kako bi ostao popularan među sledbenicima kod kuće.

Analitičari kažu da će oživljavanje pomoći MMF-a pomoći Pakistanu i podstaći druge međunarodne finansijske institucije da se angažuju sa tom južnoazijskom zemljom.

Šarifova vlada je takođe bila u kontaktu sa Vašingtonom oko oživljavanja pomoći MMF-a. Od njegovog svrgavanja, Kan je više puta tvrdio da je njegova vlada srušena pod zaverom SAD, optužbu koju Vašington poriče.

Od Kanovog svrgavanja, pakistanska valuta je pala na najniži nivo u istoriji zbog neizvesnosti oko pomoći MMF-a. Rupija je prošlog vikenda pala na rekordno nizak nivo od oko 240 u odnosu na dolar. Ranije se dolar prodavao za 225 rupija.

Stalni pad valute ove islamske nacije proširio je paniku među njenom poslovnom zajednicom. Rastuće cene hrane i inflacija učinili su Šarifovu vladu, koja sada ima četiri meseca na funkciji, veoma nepopularnom.