Belorusija krivi NATO i Zapad za rat u Ukrajini

Belorusija krivi NATO i Zapad za rat u Ukrajini

UJEDINjENE NACIJE – U očima beloruskog ministra spoljnih poslova, osnovni uzrok rata u Ukrajini datira pre 30 godina do kraja Hladnog rata, prenosi Asošijejted pres.

U to vreme nije postojao nikakav zvanični sporazum – samo „džentlmenski sporazum“ koji je otvorio put Zapadu da obezbedi svoju dominaciju, delom kroz širenje Severnoatlantskog saveza, rekao je Vladimir Makej na Generalnoj skupštini UN u subotu.

„Svojom težnjom ka proširenju NATO-a, Zapad je suštinski pogazio nedeljivost bezbednosti, vitalni princip, koji kaže da jedna strana ne sme da teži da postigne sopstvenu bezbednost na račun drugih stranaka“, rekao je on.

Makei je rekao da su NATO i Zapad, u svojoj težnji da se prošire na istok, „prevideli legitimne bezbednosne interese i Rusije i Belorusije“. On je opisao umešanost NATO-a u ono što je nazvao „ilegalnim ratovima“ u Jugoslaviji, Iraku, Libiji i Siriji, „pored pokušaja Alijanse da zadrije u neke istorijske istočnoslovenske i susedne zemlje“.

„Zbog toga“, tvrdi on, „kolektivni Zapad treba da u potpunosti snosi odgovornost za tekuće krvoproliće u Ukrajini“.

Makeijevi argumenti ne iznenađujuće odražavaju one koje je iznela Rusija, saveznik Belorusije. Ruski predsednik Vladimir Putin opisao je širenje NATO-a na ruske granice kao najveću bezbednosnu pretnju njegovoj zemlji. Kada je prvi put poslao trupe u Ukrajinu 24. februara, on je naveo sve bliže vojne veze između Kijeva i Zapada kao ključni razlog za svoju akciju.

Autoritarni predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko vezao se za Putina, što disidentka Svetlana Tsihanouskaja pripisuje međusobnom razumevanju dva lidera.

Lukašenko mora da podrži rusku invaziju na Ukrajinu, rekla je ona za Asošijeted pres, jer ga je Putin podržao nakon masovnih protesta protiv zvaničnih izbornih rezultata 2020. koji su Lukašenku dali šesti mandat sa 80 odsto glasova. Mnogi Belorusi i međunarodni posmatrači osudili su rezultate kao lažne, verujući da je Tsihanouskaia pobedila.

Sve dok je Putin na vlasti, rekla je ona agenciji AP na marginama Generalne skupštine UN, biće stalne bezbednosne pretnje Ukrajini – i zapadnoj granici Belorusije.

Ali za Make, problem je Zapad gladan moći.

„Većina drugih zemalja… želi da stvori policentričan ili multipolaran svet, bez jedinstvenog centra kontrole, u kome niko drugima ne nameće svoje vizije, interese i vrednosti“, rekao je on u subotu. „Zapad je dominirao svetom poslednjih pet vekova. Dakle, veruje da može da se nastavi sa ovakvom istorijom u nedogled.”

On je ismevao ekonomske sankcije koje su zapadni saveznici uveli protiv Rusije kao neefikasne, a takođe je ukazao na štetu za koju kaže da su one umesto toga nanele drugim zemljama, širom sveta, povećavajući cene energije i hrane.

Makei je završio svoje izlaganje ponudivši Belorusiji da pomogne u posredstvu u sporazumu o prekidu vatre i sveobuhvatnom strateškom mirovnom rešenju između Rusije i Ukrajine.

„Nema alternative za razgovore“, rekao je on.