VAŠINGTON – Ulaganje SAD u strane kompanije za proizvodnju čipova potencijalna je briga za Bajdenovu administraciju, rekao je zvaničnik Bele kuće u sredu, ali je naglasio da još nije donela konačnu odluku o potencijalnom mehanizmu koji reguliše ulaganja SAD u Kina, preneo je Rojters.
Zvaničnik Saveta za nacionalnu bezbednost Piter Harel najavio je napore administracije da pokrene američku proizvodnju čipova sa subvencijama od 52 milijarde dolara kroz nedavni zakon i politiku kontrole izvoza, koja nastoji da obuzda isporuke specijalizovanih čipova i alata za proizvodnju čipova u Kinu.
Ali, govoreći na događaju povodom objavljivanja izveštaja o izlaznim investicionim merama, on je tvrdio: „Važno je razmotriti da li i kako određene usko ciljane kategorije američkih investicija u inostrane konkurentske kompanije za proizvodnju poluprovodnika mogu potkopati efikasnost ovih drugih alata politike. “
Izvori upoznati sa ovim pitanjem kažu da je Bela kuća radila na izvršnoj naredbi koja bi dozvolila američkoj vladi da preispita i blokira određene američke investicije u visokotehnološke sektore u inostranstvu, posebno u Kini, što bi moglo da naškodi nacionalnoj bezbednosti SAD.
Naredba, koja bi mogla biti objavljena već u četvrtom kvartalu ove godine, dobila je novi značaj nakon što je slična mera izbačena iz zakona koji subvencioniše industriju čipova ranije ove godine.
U nedavnom ažuriranju za članove koje je video Rojters, Privredna komora je rekla da „čvrsto očekujemo da predsednik Bajden ove jeseni izda ciljaniju, usko prilagođenu (izvršnu naredbu o investicijama)“.
Grupa je dodala da očekuje da i odeljenje za trezor i za trgovinu igraju ulogu u implementaciji programa, koji bi barem u početku bio usmeren na investicije u sektore poluprovodnika, veštačke inteligencije i kvantne sektore.
Harrell, koji planira da se povuče sa svoje funkcije pre sledećeg meseca, naglasio je da bi svaka mera koja cilja američke investicije u inostranstvu trebalo da bude usko prilagođena za rešavanje nedostataka u postojećim američkim vlastima i specifičnih rizika za nacionalnu bezbednost.
Njegove primedbe odražavaju preporuke iz novog izveštaja objavljenog u sredu, čiji je koautor Sara Bauerle Danzman, viši saradnik u Atlantskom savetu i Emili Kilkriz iz Centra za novu američku bezbednost.
„Da bi se osiguralo da su nove vlasti u skladu sa posvećenošću Sjedinjenih Država otvorenim tržištima, podržavaju globalnu konkurentnost američkog poslovanja i da se mogu efikasno primeniti, mehanizam za izlazne investicije mora biti usko ciljan, jasno definisan, ne duplicirati postojeće alate. , proporcionalno administrativnim kapacitetima i uparen sa značajnim multilateralnim angažmanom sa saveznicima i partnerima“, napisali su Bauerle Danzman i Kilcrease u izveštaju.
Harrell je takođe rekao da je Bajdenova administracija u kontaktu sa saveznicima koji su već primenili slične režime, i naglasio da nije doneta odluka o tome na koju klasu investitora će se usmeriti novi režim.
„Zaista bi trebalo da se fokusiramo na nekoliko oblasti u kojima postoje izuzetno… osetljive tehnologije i proizvodi vezani za nacionalnu bezbednost, tako da ako ne ulažete u industriju kao što je na primer… poluprovodnici… da ti ionako budem nekako irelevantan“, rekao je Harrell.