Plenković upozorava na novo hipersonično oružje Vojske Srbije u razgovoru sa NATO partnerima

Plenković upozorava na novo hipersonično oružje Vojske Srbije u razgovoru sa NATO partnerima

U Zagrebu je Plenković komentarisao novo naoružanje Vojske Srbije, posebno hipersonične rakete. Istakao je da takvo oružje nije viđeno na evropskoj teritoriji. Takođe, naglasio je da neće doći do upotrebe hipersoničnih raketa prema susednim zemljama.

Plenković je odgovorio na pitanje novinara o hipersoničnoj balističkoj raketi, ističući da je pisao generalnom sekretaru NATO-a Marku Ruteu o ovom pitanju. Prema njegovim rečima, Srbija ne bi trebala da dođe u poziciju da koristi ovo oružje prema Hrvatskoj ili drugim susednim zemljama.

On je naglasio važnost razgovora sa partnerima u NATO-u kako bi ih upozorio na potencijalne pretnje koje ovo novo oružje može predstavljati. Plenković je izrazio zabrinutost zbog mogućih posledica koje bi hipersonične rakete mogle imati na regionalnu stabilnost.

Ova izjava dolazi u trenutku kada se tenzije u regionu ponovo povećavaju, a sigurnosna situacija postaje sve složenija. Plenković je pozvao na dijalog i saradnju kako bi se izbegle nesuglasice i potencijalni sukobi.

S obzirom na to da hipersonične rakete predstavljaju značajan tehnološki napredak, važno je da se o njima razgovara na međunarodnom nivou. Plenković je naglasio da je transparentnost ključna za očuvanje mira i stabilnosti u regionu.