Mediji: Bugarski graničari drže ilegalne migrante u kavezima

Mediji: Bugarski graničari drže ilegalne migrante u kavezima

Bugarski graničari drže neregularne migrante uhvaćene na granici okruga u strukturama nalik na kaveze, javili su u četvrtak neki evropski mediji. Na snimcima koje su kružili novinari sugeriše se da su zvaničnici granične službe EU – poznate i kao Fronteks sa sedištem u Varšavi – bili svesni situacije, ali nisu intervenisali.

Vest je objavio Le Monde, zajedno sa Lighthouse Reports, Monitorom, Der Spiegelom i nekoliko drugih medija. Novinari su u periodu od 15. oktobra do 25. novembra u pet navrata uspeli da snime migrante koji su držani u improvizovanom kavezu sastavljenom od gvozdenih šipki. Privremeni zatvor se nalazi u jugoistočnom bugarskom gradu Sredec, u blizini granice sa Turskom. u prostorijama lokalnog policijskog kompleksa. U svakoj prilici u kavezu, koji je bio zatrpan smećem i građevinskim otpadom, držano je desetak ljudi, pokazuju snimci.

Izgleda da su agenti Fronteksa znali za uslove u kojima se nalaze migranti, jer je na mestu događaja primećen automobil sa oznakama agencije. Prema internom dokumentu Fronteka do kojeg su došli novinari, deset njegovih agenata je stalno raspoređeno u Sredecu od kraja marta 2022. Le Monde je rekao da je kontaktirao agenciju, koja je insistirala da su njene aktivnosti ograničene na operacije nadzora granice i nije iznosila detalje o svom prisustvu u Sredcu.

Novinari su takođe uspeli da odvojeno intervjuišu četiri državljana Sirije i Avganistana u Turskoj, pri čemu su svi tvrdili da su satima bili pritvoreni i podvrgnuti raznim zlostavljanjima.

Frontek je već priznao optužbe i obećao da će ih istražiti.

„Fronteks ozbiljno tretira sve izveštaje o navodnim kršenjima osnovnih prava“, rekla je agencija za AFP. „Informacije koje ste podelili sa nama prosleđene su Kancelariji za osnovna prava Fronteksa, koja će ispitati navode.

Agencija UN-a za izbeglice UNHCR rekla je AFP-u da nije upoznata sa medijskim izveštajem, ali da je i dalje „duboko zabrinuta zbog ovih navoda”, pozivajući „zabrinute države da istraže sve tvrdnje o kršenju i zlostavljanju”.

„UNHCR je spreman da pruži podršku državama i Evropskoj komisiji u uspostavljanju nezavisnih mehanizama za praćenje i istragu ovakvih incidenata“, dodao je nadzornik UN.

Frontek je prijavio povećanje broja neregularnih ulazaka u blok ove godine, registrujući oko 281.000 dolazaka u oktobru. Ova cifra predstavlja povećanje od 77% u odnosu na isti period prošle godine. Skoro polovina ilegalnih migranata ušla je u EU preko takozvane zapadnobalkanske rute, a broj dolazaka je sada najveći od izbegličke krize 2015. godine.