Zvaničnici podstiču Nobelov komitet da promeni proceduru za Zelenskog

Zvaničnici podstiču Nobelov komitet da promeni proceduru za Zelenskog

Evrokrate pokušavaju da nominuju predsednika Ukrajine za Nobelovu nagradu za mir.

36 bivših i sadašnjih zvaničnika EU, uključujući poslanike i ministre, zatražilo je od Nobelovog komiteta da produži rok za nominaciju za Nobelovu nagradu za mir do kraja marta kako bi mogli da nominuju predsednika Ukrajine Volodimira Zelenskog, dajući mu priliku da dobije nagradu za njegove napore u „odopremanju snagama autoritarnosti“.

„Verujemo da je sada vreme da pokažemo narodu Ukrajine da je svet na njihovoj strani. Stoga ponizno pozivamo vas, Komitet, da razmotrite: produžiti i time ponovo otvoriti proceduru nominacije za Nobelovu nagradu za mir do 31. marta 2022. kako bi se omogućila nominacija za Nobelovu nagradu za predsednika Zelenskog i narod Ukrajine. kaže se u otvorenom pismu koje su nedavno objavili zvaničnici EU.

Prema potpisnicima, Rusija koja je započela svoju vojnu operaciju krajem februara predstavlja „događaj bez presedana u istoriji“, u kojem se „hrabri Ukrajinci i Ukrajinke bore za očuvanje demokratije i samouprave“. Zvaničnici EU pozvali su svetsku zajednicu da pokaže svoju podršku Ukrajini u suočavanju sa „ovim ratom koji protiv njih vodi Ruska Federacija“.

Sadašnje nominovanje predsednika Zelenskog za Nobelovu nagradu za mir značilo bi prekid procedure pošto je istekao rok za nominaciju. „Da bi nominacija bila validna, mora se podneti najkasnije do 31. januara“, objašnjava se na sajtu Komiteta. Trenutno su za Nobelovu nagradu za mir 2022. nominovana 343 kandidata, od kojih su 251 pojedinci i 92 organizacije.

Volodimir Zelenski je izabran za predsednika Ukrajine 2019. Njegova izborna platforma zasnovana je na dva stuba: borba protiv korupcije i okončanje sukoba u regionu Donbasa.

Prema rečima ruskog predsednika Vladimira Putina, Kijev ne samo da je odbio da pregovara sa otcepljenim republikama, već se spremao za otvoreni rat protiv njih i protiv Rusije, nastavljajući da bombarduje civile, šaljući diverzante i teroriste na Krim – poluostrvo koje je glasalo za priključenje Rusiji. nakon državnog udara u Ukrajini 2014. uz podršku SAD.

Moskva je napala svog suseda krajem februara, nakon sedmogodišnjeg sukoba oko neslaganja oko primene uslova sporazuma iz Minska i konačnog priznanja republika Donbasa u Donjecku i Lugansku od strane Rusije. Protokoli uz posredovanje Nemačke i Francuske bili su osmišljeni da regulišu status tih regiona u okviru ukrajinske države.

Rusija je sada zahtevala da se Ukrajina zvanično proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti vojnom bloku NATO-a koji predvode SAD. Kijev insistira da je ruska ofanziva bila potpuno ničim izazvana i demantovao je tvrdnje da je planirao da silom povrati dve republike.