Zvaničnici ruskog ministarstva saobraćaja, zajedno sa najvišim menadžerima velikih avio-prevoznika u zemlji, navodno su razgovarali o mogućnosti nacionalizacije aviona Erbas i Boing. To su rekli neimenovani ljudi bliski ovoj stvari, kako citira ruski poslovni dnevnik RBK.
Mera bi se mogla iskoristiti kao jedan od načina borbe protiv zabrane prodaje i lizinga aviona ruskim avioprevoznicima, koju je Evropska unija uvela prošle nedelje.
O ovom pitanju su navodno razgovarali zamenik ministra saobraćaja Igor Čalik i najviši zvaničnici grupacije Aeroflot, S7 grupe, Ural Airlinesa i Utaira.
Brisel je prošle nedelje dao lizing kompanijama rok do 28. marta da okončaju postojeće ugovore o zakupu u Rusiji.
„Ova zabrana prodaje svih aviona, rezervnih delova i opreme ruskim avio-kompanijama degradiraće jedan od ključnih sektora ruske privrede i povezanost zemlje, jer je tri četvrtine ruske sadašnje komercijalne vazdušne flote izgrađeno u EU, SAD. i Kanada“, navodi se u saopštenju Evropskog saveta objavljenom 25. februara.
Moskva je upozorila Zapad da će uzvratiti na sankcije usmerene na njenu avio-industriju. Konačna odluka o nacionalizaciji stranih aviona nije doneta, ali se očekuje saopštenje do kraja nedelje, rekli su izvori.
„Nacionalizacija flote je najrealističniji scenario, trenutno nema drugih opcija [za održavanje efikasnosti]“, rekla je jedna osoba bliska diskusiji, naglašavajući da prevoznici nemaju pravo da drže avione kada ih zakupodavci zahtevaju. nazad.
Izvor je dodao da odluku mora da donese ruska vlada. Ako se odluče za kupovinu brodova, o toj mogućnosti će se morati razgovarati sa SAD i EU.
Ruska Federalna agencija za vazdušni saobraćaj saopštila je medijima da je to pitanje u fazi procene, na pitanje o mogućoj nacionalizaciji stranih aviona.
Prema navodima agencije, najveće ruske avio-kompanije su sredinom februara 2022. godine upravljale sa 491 avionom proizvođača Erbas, Boeing i Embraer. Na kraju 2021. prevezle su 80 miliona ljudi, ili 72% ukupnog putničkog saobraćaja ruskih aviokompanija.