Mogu li recenzije filmova da predvide uspeh na blagajnama

Mogu li recenzije filmova da predvide uspeh na blagajnama

Kada neko pomisli na filmske kritike, može ih videti kao preteče uspeha ili neuspeha na blagajnama. Neki istraživači su ranije otkrili da i pozitivne i negativne kritike koreliraju sa prihodima na blagajnama, a efekat negativnih kritika se vremenom smanjuje.

Međutim, istraživači sa Kalifornijskog univerziteta u Dejvisu sugerišu da to nije slučaj.

Istraživači su analizirali komentare pre objavljivanja i prihode na blagajnama od otvaranja vikenda, preokrenuvši uticaj filmskih kritika na glavu i otkrivši neočekivani predznak fenomena neuspeha u filmskoj industriji.

Studija „Šta kritike predviđaju o prihodima na blagajnama od otvaranja vikenda: preteča efekta neuspeha u filmskoj industriji“, objavljena je u Marketing Letters-u u aprilu.

Nalazi imaju implikacije koje bi mogle da promene način na koji neko percipira popularne recenzije pre objavljivanja, rekli su autori.

„Tvrdimo da je bitno napraviti razliku među filmskim kritičarima, tvrdeći da uticaj kritika na performanse na blagajnama nije ujednačen kod svih kritičara“, rekao je glavni autor studije, Pantelis Lupos, docent marketinga i poslovne analize za Diplomirao. Škola menadžmenta. „U našoj analizi, pokazali smo da ne moraju sve pozitivne ili negativne kritike signalizirati uspeh ili neuspeh filma, respektivno.

Studija je analizirala mnoštvo kritika filmova pre objavljivanja koje su filmski kritičari napisali na Rotten Tomatoes.

Istraživači su želeli da vide da li mogu da predvide uspeh filma na osnovu ovih recenzija. Kako se ispostavilo, takozvani vesnici neuspeha su postojali.

„Zanimljivo, kada su ovi kritičari napisali pozitivne kritike pre objavljivanja, signalizirali su da će film propasti“, rekao je Lupos. „Nasuprot tome, njihove negativne kritike su nagovestile uspeh filma. Što je jači sentiment u bilo kom pravcu, to je jači signal predviđanja.“

Na primer, rekao je on, filmovi Baivatch i Tomb Raider dobili su pozitivne kritike pre objavljivanja, ali su doneli sumorne rezultate na otvaranju na blagajnama.

Što je više iznenađujuće, ovaj obrazac je opstao čak i kod vrhunskih kritičara. Čini se da stručnost ne vodi uvek do tačnih predviđanja, rekao je Lupos. „Ovaj iznenađujući ishod dovodi u pitanje preovlađujuće uverenje da su pozitivne kritike jednake boljim prihodima na blagajnama“, rekao je on.

Da bi razumeli ovaj paradoks, istraživači su koristili analitiku teksta kako bi ušli u stil pisanja ovih preteča neuspeha, bacajući svetlo na njihove osobine ličnosti i kognitivne predrasude. Ono što se pojavilo je da kritičari naginju formalnom i analitičkom stilu pisanja, koristeći manje samoreferencijskih zamenica.

„Naša sveža perspektiva o ulozi ličnosti kritičara otvara nove puteve u našem razumevanju prostora za filmsku recenziju“, primetio je Lupos. „To je važno priznanje da je filmska industrija slagalica složenosti i nepredvidljivosti.

Koautori studije su Ivet Peng, Sute Li i Hao Hao, svi studenti UC Davis Master of Science u oblasti poslovne analitike u vreme istraživanja.