Polinezijski narodi su poznati po svojoj naprednoj tehnologiji jedrenja i po tome što su stigli do najudaljenijih ostrva na planeti vekovima pre nego što su Evropljani stigli do Amerike. Kroz brze migracije na istok koje su sada dobro pokrivene arheološkim istraživanjima, polinezijska društva su naselila praktično svako ostrvo od Samoe i Tonge do Rapa Nui/Uskršnjeg ostrva na istoku, Havaja na severu i Aotearoa/Novog Zelanda na jugu. Ali malo se zna o polinezijskim migracijama zapadno od 180. meridijana.
U cilju boljeg razumevanja odnosa između ovih polinezijskih društava u zapadnom Pacifiku, Melanezije i Mikronezije – koji se često nazivaju „Polinezijskim odmetnicima“ – multidisciplinarni tim istraživača analizirao je geohemijski potpis kamenih artefakata prikupljenih u Vanuatuu, Solomonovim ostrvima i Karolinska ostrva između 1978. i 2019. Međunarodni istraživački tim, na čelu sa Centrom National de la Recherche Scientifikue, uspeo je da identifikuje geološko poreklo ovih artefakata nakon što je uporedio njihov geohemijski i izotopski sastav sa referentnim skupovima podataka o prirodnim stenama i arheološkim kamenolomima u region.
Istraživanje je objavljeno u časopisu Science Advances.
Adze su svestrani alati za sečenje uporedivi sa sekirama. Među osam ljepila ili fragmenata ljepila koje su istraživači analizirali, šest je pronađeno u istom velikom utvrđenom kompleksu kamenoloma Tatagamatau na ostrvu Tutuila (Američka Samoa), koje se nalazi više od 2.500 kilometara dalje u polinezijskoj domovini.
„Tatagamatau teslice bile su među najrasprostranjenijim predmetima širom Zapadne i Istočne Polinezije, a izvori Taumako i Emae adze sugerišu navale mobilnosti na velike udaljenosti prema Outliers-ima slične onima koje su dovele do naseljavanja Istočne Polinezije“, kaže glavni autor Aimeric Herman, istraživač u Centru National de la Recherche Scientifikue i saradnik istraživač na Odeljenju za lingvističku i kulturnu evoluciju na Institutu Maks Plank za evolucionu antropologiju. Herman ističe da prevoz tako društveno cenjenih predmeta — koji se često prenose generacijama među porodicama uglavnom polinezijskim — sugeriše pažljivo planirana putovanja, a ne slučajna izlaska na kopno.
Geohemijsko istraživanje kamenih artefakata iz Polinezijskih Outliers-a takođe pruža kritične informacije o međuostrvskim transferima između Polinežana i njihovih suseda u zapadnom Pacifiku, posebno između ostrva Banks i Centralnog Vanuatua, i između Bizmarkovih i Karolinskih ostrva. Tim naglašava da su takvi kontakti među ostrvima signali da su polinezijski mornari mogli da odigraju važnu ulogu u ponovnoj proceni mobilnosti na velike udaljenosti i u distribuciji specifičnih predmeta materijalne kulture i tehnologija kao što su ljuske za školjke, razboj za leđa i opsidijanske tačke među mozaikom društava pacifičkih ostrva u zapadnom Pacifiku tokom poslednjeg milenijuma nove ere.
„Nedavna studija opisuje tačku sa stabljikom od opsidijana kao uglavnom nasledstvo pronađeno na ostrvu Kapingamarangi sa geohemijskim potpisom koji odgovara izvoru opsidijana na ostrvu Lu u Admiralitetima: ovo je uzbudljivo otkriće koje odražava našu identifikaciju bazaltne pahuljice sa kontinentalne Nove Britanije. taj isti atol“, dodaje Herman.
U regionu Pacifika, geohemijski izvori su bili posebno uspešni u lociranju izvora kamenih artefakata i praćenju transporta određenih predmeta preko udaljenih ostrva i arhipelaga. Takvi materijalni dokazi o dugim putovanjima među ostrvima pokazuju da društva pacifičkih ostrva nikada nisu bila potpuno izolovana jedno od drugog. Ovi obrasci interakcije su centralni za naše razumevanje duboko isprepletene istorije kulturnih sistema u Pacifiku.
U ovoj studiji, atomska emisiona spektroskopija i masena spektrometrija su korišćeni za merenje koncentracije oksida, elemenata u tragovima i odnosa radiogenih izotopa u cilju identifikacije geoloških provenijencija sa visokim nivoom tačnosti. Zahvaljujući saradnji stručnjaka za arheologiju, geohemiju i nauku o podacima, razvijen je najsavremeniji pristup geohemijskom izvoru, koji uključuje korišćenje kompjuterski potpomognutih poređenja sa bazama podataka otvorenog pristupa.