Ovogodišnji toplotni talasi i suše koje su usledile rezultirale su najtoplijim letom u zabeleženoj evropskoj istoriji, navodi se u izveštaju Kopernikove službe za klimatske promene (C3S) – agencije za posmatranje Zemlje koju finansira EU.
U svojim nalazima, koji su objavljeni u četvrtak, C3S napominje da su prosečne temperature od juna do avgusta bile 0,4 stepena Celzijusa iznad prethodnog najtoplijeg leta, koje je zabeleženo 2021. U međuvremenu, temperature u Evropi u avgustu su premašile rekord iz 2018. celih 0,8 stepeni Celzijusa.
Agencija takođe napominje da je avgust 2022. bio mnogo sušniji od proseka u velikim delovima Evrope, dok su u većem delu Skandinavije i južne Evrope uslovi bili pretežno vlažniji od proseka.
„Ne samo da smo imali rekordne avgustovske temperature za Evropu, već i za leto, pri čemu je prethodni letnji rekord bio star samo godinu dana“, rekla je Freja Vamborg, viši naučnik u Službi za klimatske promene Kopernikus.
U međuvremenu, prošli avgust je postao treći najtopliji avgust na svetu, sa prosečnom temperaturom za 0,3 stepena Celzijusa viša od proseka za mesec 1991-2020.
Portparol Evropske komisije Johanes Barke izjavio je prošlog meseca da je suša ovog leta u Evropi bila najgora u najmanje poslednjih 500 godina, pozivajući se na izveštaj Zajedničkog istraživačkog centra, koji sugeriše da je 47 odsto Evrope patilo od deficita vlage u zemljištu.
C3S je ranije primetio da su proteklih sedam godina bile najtoplije ikada zabeležene na svetu.