Električni automobili zaslužni za nižu emisiju ugljen-dioksida u američkim naseljima

Električni automobili zaslužni za nižu emisiju ugljen-dioksida u američkim naseljima

Rastuća upotreba električnih vozila u delovima Kalifornije smanjuje emisiju CO 2 u tim oblastima, pokazala je studija u četvrtak, podstičući ključni stub težnje države ka neto nuli.

Naučnici sa Univerziteta Kalifornije u Berkliju kažu da je mreža senzora postavljena oko oblasti zaliva San Francisko – gde su Tesle i druga električna vozila uobičajena pojava – zabeležila mali, ali stalan pad količine ugljen-dioksida koji zagreva planetu. ispumpava svake godine.

„Iz atmosferskih merenja pokazujemo da usvajanje električnih vozila funkcioniše, da ima predviđeni efekat na emisije CO 2“, rekao je profesor hemije Ronald Koen, vodeći autor studije.

Ugljen-dioksid je jedan od glavnih faktora koji doprinosi globalnom zagrevanju, fenomenu porasta temperature izazvanim ljudima koji sve više utiče na globalne vremenske prilike.

Naučnici se slažu da nacije moraju brzo da odustanu od sagorevanja fosilnih goriva kako bi održale porast globalne temperature na kontrolisan nivo i izbegle najgore ekološke katastrofe.

Više od dve trećine emisija CO 2 dolazi iz gradova, ali detaljne informacije o tim emisijama su oskudne – ostavljajući kreatorima politike da nagađaju kako je najbolje smanjiti.

Koenova mreža od desetina senzora, koju je počeo da instalira 2012. godine, počela je to da menja. Zabeležio je pad emisija od 1,8 odsto svake godine tokom petogodišnjeg perioda.

Ukrštanje ovih podataka sa informacijama o registraciji vozila u oblasti zaliva – gde je skoro jedno od svakih 20 vozila električno ili hibridno – dovelo je Koena i njegov tim da zaključe da elektrifikacija ima merljiv efekat.

„Država Kalifornija ima ambiciju da bude neto nula 2045. i to zahteva smanjenje (u emisijama) za nešto više od tri i po procenta godišnje u narednih 20 i više godina“, rekao je Koen za AFP.

„1,8 procenata godišnje je polovina stope koju treba da smanjimo. Ali mislim da je to neverovatan predujam na našem putu ka pravoj budućnosti.“

Ambiciozni plan Kalifornije za neto nulu – gde je proizvodnja CO 2 znatno smanjena i sve preostale emisije su nadoknađene – stavlja je ispred cilja Sjedinjenih Država za 2050. godinu u celini.

Država, koja bi da je bila država imala bi petu najveću ekonomiju na svetu, ima neke od najstrožih ekoloških standarda u Sjedinjenim Državama, uključujući plan da se zabrani prodaja novih automobila na gas do 2035. godine.

Koen, koji planira da razvije svoju senzorsku mrežu u Los Anđelesu, u Providensu, Roud Ajlendu i u škotskom gradu Glazgovu, priznaje da entuzijastično usvajanje električnih vozila u oblasti zaliva u državi koja je naklonjena ovom cilju čini to netipičnom studijom slučaja.

„Ovako izgleda dobra vest na mestu koje je najagresivnije“, rekao je on.

„Ali to pokazuje da je to moguće. To pokazuje kako možemo da izvršimo merenja koja nam omogućavaju da izveštavamo o tome kako gradovi rade sa svojim politikama, tako i pokazuje nam da te politike mogu da naprave promene koje su vidljive na nivou“, rekao je on.