„Dobronamerni seksizam“ u startap kompanijama proširuje rodni jaz tako što daje prednost muškarcima u odnosu na žene

„Dobronamerni seksizam“ u startap kompanijama proširuje rodni jaz tako što daje prednost muškarcima u odnosu na žene

Žene se i dalje suočavaju sa preprekama u preduzetništvu, sa samo 17 procenata malih i srednjih preduzeća u vlasništvu žena u Kanadi.

Da bi se pozabavila ovim pitanjem, kanadska vlada je uvela Strategiju ženskog preduzetništva. Ova strategija nastoji da se pozabavi rodnim jazom i predrasudama u kanadskom sistemu rizičnog kapitala.

Međutim, naše razumevanje izazova sa kojima se žene suočavaju u startap ekosistemu je ograničeno. Prethodna istraživanja su se fokusirala na otvorene negativne seksističke stavove koji dovode u pitanje kompetenciju i podobnost žena za preduzetništvo.

Ovo gledište zanemaruje postojanje suptilnijih, ali sveprisutnijih i društveno prihvatljivih seksističkih stavova koji često ostaju neprimećeni. S obzirom na veliki broj ljudi koji su danas zainteresovani ili rade u startapima, od investitora preko dobavljača do kandidata za posao, efekti ovih suptilnih oblika seksizma mogu se akumulirati u velikoj i raznolikoj grupi donosilaca odluka.

Da bi inicijative koje se bore protiv rodne nejednakosti u preduzetništvu bile efikasne, moramo steći dublje razumevanje efekata ovih suptilnih predrasuda sa kojima se suočavaju žene preduzetnice.

Dobronamjerni seksizam je oblik pristrasnosti koji se na površini čini pozitivnim prema ženama, ali na kraju jača rodne uloge i učvršćuje nejednakost.

Za razliku od otvoreno neprijateljskih oblika diskriminacije, dobronamerni seksizam se manifestuje u naizgled bezazlenim verovanjima. Ova vrsta seksizma često prikazuje žene kao delikatne ili kojima je potrebna zaštita, dok su muškarci pozicionirani kao pružaoci i zaštitnici.

Pošto se dobronamerni seksizam često izražava na načine koji izgledaju pozitivno, retko ga izazivaju ni muškarci ni žene. Može poslužiti da se održi tradicionalna rodna dinamika stvarajući iluziju podrške ženama, a istovremeno ograničavajući njihovu autonomiju.

Istraživanja posebno pokazuju da dobronamjerni seksizam podriva žene na poslu i dovodi do toga da one zauzimaju manje pozicija moći u organizacijama. Ekosistem startapa je posebno plodno tlo da se ova vrsta seksizma manifestuje i pogoršava tokom vremena.

Pošto su žene manje zastupljene u preduzetništvu nego u tradicionalnim organizacijama, evaluatori startapa paze da ne deluju na osnovu otvorenih seksističkih stavova. Ovo, zauzvrat, daje prostor za pojavu suptilnijih oblika pristrasnosti.

Naš nedavni istraživački rad je ispitao kako dobronamerni seksizam utiče na to kako evaluatori procenjuju startapove koje vode žene i muškarci.

U početku smo teoretizirali da će evaluatori startapa sa dobronamjernim seksističkim stavovima verovatnije ocijeniti startapove koje vode žene kao manje održive (tj., vjerovatnije je da će propasti). Nismo očekivali da će uopšte uticati na njihovu procenu muških startapa.

Da bismo testirali ovu hipotezu, sproveli smo tri studije u kojima su učesnici imali zadatak da procene hipotetički startup u ranoj fazi koji je osnovao ili muškarac ili žena. Oba preduzetnika u našim scenarijima su imala identične kvalifikacije i startap ideje.

Rezultati sve tri studije otkrili su da što su evaluatori više podržavali dobronamerna seksistička uverenja, to su pozitivnije procenjivali startapove koje vode muškarci. Nije bilo uticaja na evaluaciju startapova koje vode žene. Ovaj nalaz je bio isti, bez obzira da li su sami evaluatori bili muškarci ili žene, u dve od tri studije.

Naši nalazi zahtevaju fundamentalno preispitivanje onoga što podrazumeva postizanje istinske pravičnosti. Nije dovoljno ukloniti nepravedne barijere koje sputavaju žene; takođe moramo da se suočimo sa nepravednim privilegijama koje guraju ljude napred.

Ovo sugeriše da zajednička rešenja za rešavanje rodne nejednakosti nisu dovoljna. Uglavnom se fokusiraju na barijere sa kojima se žene suočavaju, a ignorišu neopravdane prednosti koje se pružaju muškarcima. Takva uobičajena rešenja uključuju fokus na obrazovanje žena, mentorstvo i umrežavanje.

Da bismo efikasno rešili rodnu razliku u preduzetništvu, moramo da podignemo svest o skrivenim efektima dobronamernog seksizma. To bi se moglo uraditi kroz edukaciju i obuku preduzetnika, mentora i investitora. Takve intervencije bi mogle da prenesu ovim zainteresovanim stranama da, iako se dobronamerni seksizam čini pozitivnim, on je zapravo štetan.

Dalje, moramo redizajnirati proces evaluacije pokretanja. Trenutni dvosmisleni i nestrukturirani uslovi startapa omogućavaju da se pojave suptilne pristrasnosti.

Da bismo rešili ovo pitanje, potrebni su nam jasno definisani i transparentni kriterijumi za procenu startapa. Zaista, dosadašnja istraživanja pokazuju da su stvaranje jasne strukture, transparentnosti i odgovornosti u procesima evaluacije od ključne važnosti za smanjenje pristrasnog donošenja odluka.

Naše istraživanje dovodi u pitanje tradicionalne intervencije koje se isključivo bave otvorenim seksističkim stavovima prema ženama. Mnoge intervencije sugerišu da žene moraju da se promene.

Na primer, ženama se savetuje da promene stil komunikacije i pregovaranja. Takođe im se savetuje da se upuste u muževnije i više profilisane industrije.

Takav savet zanemaruje prednosti koje muškarci dobijaju. Kao što pokazuje naše istraživanje, čak i kada žene imaju identične kvalifikacije i ideje, startapovi koje predvode muškarci smatraju se perspektivnijim. Štaviše, dobronamerne inicijative osmišljene za rešavanje rodnih jazova u preduzetništvu mogu imati negativan efekat jer signaliziraju da je ženama potrebna pomoć, što propagira dobronamerni seksistički ton.

Ovo zahteva popravljanje sistema umesto popravljanja žena. Moramo da se pozabavimo rodnom nejednakošću ispitivanjem i promenom stavova i ponašanja evaluatora, za razliku od podsticanja žena da se promene.