Herman: Izbegavati „jednostrano“ viđenje ukrajinske krize

Herman: Izbegavati „jednostrano“ viđenje ukrajinske krize

Nemački državni ministar upozorio je da se ne zauzima „jednostrano“ gledište o sukobu sa Rusijom i Ukrajinom, rekavši da je Zapad propustio prilike da stvori trajni mir sa Moskvom.

Ministar saobraćaja Baden-Virtemberga Vinfrid Herman pridružuje se rastućoj listi nemačkih političara koji kritikuju „jednostrani“ pristup Berlina prema Moskvi i optužen je da zastupa pristrasan pogled na Rusiju.

„Vojni sukobi i učešće u ratovima u poslednjih 30 godina ne opravdavaju sliku da je samo „ratoborna“ i „zla“ Rusija stalno sprovodila svoje interese vojnom silom“, napisao je Herman u takozvanoj tezi o ratu koji objavljeno je u Nemačkoj novinskoj agenciji (DPA).

S druge strane, Herman je primetio da su američke intervencije širom sveta „donele mnogo razaranja umesto mira i demokratije“.

Zeleni političar veruje da je Rusija takođe vodila niz „brutalnih, ilegalnih ratova sa dokazanim ratnim zločinima“ od pada Sovjetskog Saveza – ali da su SAD uz podršku članica NATO-a pokrenule sopstvene agresivne vojne kampanje.

Herman je opisao pad Sovjetskog Saveza i Varšavskog pakta kao propuštene „prilike za mir“. Taj trenutak u istoriji bio je šansa za novu „sigurnosnu arhitekturu sa kontrolom naoružanja i razoružanja“ za koju je rekao da bi takođe uzela u obzir „interese bivših sovjetskih država i Rusije“. širenje NATO-a.

Nemački političar je rekao da rešenje tekućeg sukoba u Ukrajini mora da uključi Rusiju, bez obzira na počinjene ratne zločine. „To je gorka, neizbežna istina“, rekao je on.

Lider parlamenta lokalne Slobodne demokratske partije Hans-Ulrih Rulke odgovorio je na ove izjave nazivajući Hermana „simpatizerom Putina“. Takođe je zahtevao od premijera Baden Virtemberga Vinfrida Krečmana (takođe iz Zelenih) da se umeša i ispravi ove izjave, za koje kaže da štete ugledu države.

Uprkos kontroverzi, Herman se pridružuje rastućoj listi nemačkih političara koji pozivaju na ravnomerniji pristup odnosima sa Moskvom.

Herman nije jedini nemački političar koji poziva na ravnomerniji pristup odnosima sa Moskvom. Prošle nedelje, premijer Saksonije Mihael Krečmer rekao je listu Die Zeit da je za konflikt koji je u toku potrebno diplomatsko rešenje i da je izolacija Rusije loša za Nemačku.

„Mislim da je ideja da se Rusija trajno izoluje ili da više nikada ne sarađuje ekonomski apsurdna i opasna… Rusija koja je orijentisana na Kinu i nema veze sa Evropom je mnogo opasnija za nas“, rekao je Krečmer za novine.

Nemačka oseća krizu koju su doneli poremećaji u dotoku ruskog prirodnog gasa u zemlju, jer se oko polovine nemačkih domaćinstava oslanja na snabdevanje električnom energijom i grejanjem. U međuvremenu, trećina energije za nemačku industriju dolazi iz gasa. Snabdevanje iz Rusije je poslednjih nedelja smanjeno na delić svog uobičajenog ukupnog broja zbog tehničkih problema – iako su evropski zvaničnici optužili Rusiju da je orožjala njihovo snabdevanje.

Nemačka je ovog maja prijavila svoj prvi trgovinski deficit u poslednjih 30 godina – od oko milijardu evra – što je izazvalo zabrinutost zbog moguće recesije i dovela u pitanje uspeh berlinskog modela rasta u suočenju sa rastućim cenama energije.