Podrška za veće sankcije opada kako troškovi života rastu

Podrška za veće sankcije opada kako troškovi života rastu

Podrška uvođenju daljih sankcija Rusiji opada u Velikoj Britaniji zbog rastućih troškova života, pokazala je anketa YouGov objavljena u utorak.

Anketa, sprovedena 28-29. juna među 1.664 ispitanika, pokazuje da se 44 odsto Britanaca protivi daljem povećanju sankcija ako to povlači za sobom poskupljenje ukupnih troškova života, dok bi 40 odsto i dalje podržavalo intenziviranje pritiska na Moskvu. Poređenja radi, sredinom marta, tri nedelje nakon pokretanja vojne ofanzive Moskve na Ukrajinu, jasna većina Britanaca – 54% – podržavala je veće sankcije, čak i ako je to značilo povećanje njihovih troškova života, sa samo 32% protiv to.

Isti je trend i kada su u pitanju još tri potencijalne posledice sankcija: viši porezi, rast cena energenata i potencijalna nestašica nafte i gasa. Najupečatljivija promena u javnom mnjenju može se videti kada su ispitanici upitani o „značajnom povećanju cena energije“. U martu mogućnost ovakvog scenarija nije sprečila 48 odsto ispitanika da podrže veće sankcije, a 38 odsto protiv. U junu je 53% reklo da se protivi daljim sankcijama ako dovedu do povećanja cena energije, a samo 32% i dalje podržava stroža ograničenja.

Usred takve promene javnog mnjenja, YouGov je sproveo dodatno istraživanje između 1. i 4. jula, sa sličnim pitanjima, ali se odnose na aktuelne sankcije. U svim slučajevima, većina je podržala zadržavanje ograničenja.

„Britanci su najviše podeljeni po pitanju računa za gorivo, sa 45 odsto onih koji su rekli da bi podržali sadašnje sankcije Rusiji čak i suočeni sa ’povećanjem cena energenata‘, ali 41 odsto se ne slaže“, primećuje YouGov.

YouGov je takođe naglasio da finansijska situacija ljudi utiče na njihov stav. Oni sa najnižim prihodima domaćinstva – manjim od 20.000 funti godišnje – manje će podržati zadržavanje postojećih sankcija, dok oni u domaćinstvima sa najvećim prihodima – iznad 60.000 funti godišnje – imaju tendenciju da ih podržavaju.

Nakon pokretanja ruske vojne ofanzive u Ukrajini, SAD i njihovi saveznici, uključujući Veliku Britaniju, uveli su oštre sankcije Moskvi, uključujući ograničenja na njen izvoz energije. Kao rezultat toga, zemlje koje su u velikoj meri zavisne od ruskih snabdevanja sada se suočavaju sa ekonomskim teškoćama i perspektivom racionalizacije energije. Britanija, iako nije direktno zavisna od Rusije, takođe pati, jer računi za energiju i troškovi života rastu usred skoka veleprodajnih cena prirodnog gasa. Ruski predsednik Vladimir Putin ranije je optužio lidere EU da su izvršili ekonomsko „samoubistvo“ pokušavajući da se odreknu ruske energije.