Planovi za prvu poljsku nuklearnu elektranu napreduju dok američki i poljski zvaničnici potpisuju sporazum

Planovi za prvu poljsku nuklearnu elektranu napreduju dok američki i poljski zvaničnici potpisuju sporazum

Poljski i američki zvaničnici potpisali su u sredu u Varšavi sporazum o izgradnji prve nuklearne elektrane u Poljskoj, deo nastojanja te centralnoevropske nacije da se udalji od zagađujućih fosilnih goriva.

Premijer Mateuš Moravjecki nazvao je sporazum o izgradnji elektrane na lokaciji Lubiatovo-Kopalino u regionu Pomeranije u blizini Baltičkog mora početkom novog poglavlja za Poljsku i opisao nuklearnu energiju kao stabilan i čist izvor energije.

„Jedini čist, stabilan izvor energije koji je tehnološki dokazan i verifikovan u pogledu bezbednosti je nuklearna energija, koja danas ima veliki dan“, rekao je on na svečanosti.

Prošle godine, Vlada Moravjeckog je objavila da je odabrala SAD kao partnera za projekat.

Konzorcijum koji čine Vestinghaus i Behtel potpisao je sporazum sa poljskim državnim preduzećem koje nadgleda nuklearni program, Polskie Elektrovnie Jadrove (PEJ).

Planirana lokacija je oko 280 kilometara (175 milja) od granice sa Nemačkom, koja je u aprilu zatvorila svoje poslednje preostale nuklearne reaktore. Prošle godine su četiri nemačke države najbliže Poljskoj rekle da se protive poljskom planu.

Unutar Poljske, protivljenje nuklearnom programu nije veliko. Dok se neki ekolozi tome protive, čak je i stranka Zelenih podeljena po tom pitanju. To je odraz kako je devastacija klimatskih promena ubedila neke ekologe širom sveta da prihvate nuklearnu energiju kao rešenje, jer ona ne uključuje sagorevanje fosilnih goriva.

Poljska planira da potroši 40 milijardi dolara za izgradnju dve nuklearne elektrane sa po tri reaktora, od kojih će poslednji biti pušten u rad 2043. Dogovor sa SAD je za prva tri reaktora elektrane Pomeranija, za koju zvaničnici kažu da bi trebalo da počne da proizvodi električnu energiju u 2033.

Poljska je decenijama planirala da izgradi nuklearnu elektranu koja će zameniti zastarele elektrane na ugalj u zemlji sa nekim od najgorih zagađenja vazduha u Evropi.

Ruska invazija na Ukrajinu i njena upotreba energije da izvrši ekonomski i politički pritisak na evropske nacije dodali su hitnost poljskoj potrazi za alternativnim izvorima energije.