Moskva objašnjava usporavanje „operacije“ u Ukrajini

Moskva objašnjava usporavanje „operacije“ u Ukrajini

Taj potez je nameran i omogućava civilima priliku da se evakuišu, kaže ruski ministar odbrane Sergej Šojgu.

Usporavanje ruske vojne operacije u Ukrajini namerno je u cilju evakuacije stanovništva i izbegavanja žrtava među civilima, izjavio je u utorak ruski ministar odbrane Sergej Šojgu.

Oružane snage Rusije stvaraju humanitarne koridore i najavljuju prekide vatre kako bi osigurale bezbednu evakuaciju stanovnika iz okruženih naselja, rekao je on, uprkos tome što ovakav pristup koči napredak snaga zemlje.

„Naravno, to usporava tempo ofanzive, ali se to namerno radi kako bi se izbegle civilne žrtve“, objasnio je on na sastanku Saveta ministara odbrane Organizacije dogovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB).

Za razliku od Oružanih snaga Ukrajine, rekao je Šojgu, ruske trupe ne izvode udare na civilnu infrastrukturu u kojoj se možda nalaze ljudi u blizini. Umesto toga, identifikovani vatreni položaji i ukrajinski vojni objekti gađaju se „visoko preciznim oružjem“, dodao je on.

Ministar odbrane je takođe napomenuo da zapadne zemlje, u strahu od poraza kijevskih snaga, ubrzavaju pošiljke ubojite pomoći Ukrajini i šalju vojne savetnike i osoblje iz privatnih vojnih kompanija, dodajući da je broj stranih plaćenika u zemlji već premašio 6.000. .

Međutim, uprkos kaznenim sankcijama Moskvi i velikoj pomoći koju je Zapad pružio Kijevu, Šojgu je ostao pri stavu da će Rusija nastaviti svoju specijalnu operaciju dok svi njeni ciljevi ne budu postignuti.

On je ponovo insistirao da je trenutna situacija u Ukrajini rezultat odbijanja Zapada da uzme u obzir predloge Rusije za rešavanje ključnih pitanja vezanih za njenu nacionalnu bezbednost, koja uključuju prestanak širenja NATO-a na istok i nerazmeštanje udarnog naoružanja. blizu granica Rusije.

„Sve je urađeno upravo obrnuto. Sjedinjene Države su postavile kurs za potpunu demontažu postojeće međunarodne bezbednosne arhitekture, uz to i globalno razmeštanje protivraketnog odbrambenog sistema i razvoj raketnih sistema srednjeg i kraćeg dometa“, rekao je on i dodao da NATO je bio na pragu Rusije i značajno je povećao svoj borbeni potencijal.

Šojgu je takođe primetio da je blok predvođen SAD intenzivirao svoje napore da privuče Ukrajinu da se pridruži alijansi i razmestio koalicionu vojnu infrastrukturu na svojoj teritoriji i okrenuo zemlju neprijateljski prema Moskvi.

Rusija je napala svoju susednu državu krajem februara, nakon neuspeha Ukrajine da primeni uslove sporazuma iz Minska, prvi put potpisanih 2014, i konačnog priznanja Donbas republika Donjecka i Luganska od strane Moskve. Protokol uz posredovanje Nemačke i Francuske osmišljen je tako da otcepljenim regionima da poseban status u okviru ukrajinske države.

Kremlj je od tada zahtevao od Ukrajine da se zvanično proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti vojnom bloku NATO-a koji predvode SAD. Kijev insistira da je ruska ofanziva bila potpuno ničim izazvana i demantovao je tvrdnje da je planirao da silom povrati dve republike.