Makronova kancelarija morala objašnjava zašto je skinuo „luksuzni sat“ tokom intervjua o penzijskoj reformi

Makronova kancelarija morala objašnjava zašto je skinuo „luksuzni sat“ tokom intervjua o penzijskoj reformi

U Francuskoj je u četvrtak nastavljena debata o trenutku tokom intervjua sa predsednikom Emanuelom Makronom u kojem je skinuo sat sa ručnog zgloba, što je kritičari rekli da je uradio dok je govorio o kontroverznoj penzionoj reformi, prenosi „Evropska istina“.

Makron je u sredu dao intervju za kanale TF1 i Frans 2, u kojem su voditelji govorili o nepopularnoj penzionoj reformi i njenom usvajanju zaobilazeći parlament, što je izazvalo velike proteste u društvu.

U trenutku kada je francuski predsednik upitan za legitimitet sindikata, on neprimetno zavlači ruke ispod stola, a kada ih izvadi, na njegovom levom zglobu više nema sata – iako se često pojavljivao na ekranu od početka intervjua.

Na snimku koji je objavio The Telegraph možete videti kako Makron skida sat, a zatim ga stavlja ispod stola sa njegove desne strane.

Ovaj gest francuskog predsednika dao je razlog njegovim kritičarima da veruju da je odvojen od naroda.

„U trenutku kada priča o „ljudima sa minimalnim primanjima“ koji „nikada nisu imali tako veliku kupovnu moć“, on diskretno krije svoj luksuzni sat ispod stola. Ova osoba je stvar za podsmeh“, rekla je Klemans Get, članica parlament iz levičarske partije „Nepokorena Francuska“.

Jelisejska palata je, na zahtev L’Independanta, saopštila da je Makron tokom intervjua skinuo sat jer je lupao o sto i kucao. I tamo su naglasili da dodatak uopšte nije „skup”, kako pišu kritičari predsednika.

„Suprotno onome što se priča na društvenim mrežama, ovaj sat očigledno ne vredi 80.000 evra… Predsednik Republike nosi sat Bell & Ross BRV192 ukrašen grbom predsednika Republike“, saopštili su iz Makronovog kabineta.

Sat se prodaje na sajtu proizvođača po ceni od 2.400 evra. Pored toga, Makron ga često nosi na raznim događajima – na primer, na finalu Svetskog prvenstva u fudbalu 2022. u Kataru ili tokom državne posete Vašingtonu prošlog decembra.

Kao što znate, protesti protiv penzione reforme najozbiljniji su izazov francuskim vlastima od ustanka „žutih prsluka” pre četiri godine. Ankete pokazuju da se velika većina Francuza protivi penzionom zakonu i odluci vlade da ga progura u parlament bez glasanja.

Govoreći u sredu, Makron je ostao pri svom stavu, rekavši da je novi zakon neophodan i da će stupiti na snagu kasnije ove godine. On je odbacio pozive za smenu premijerke Elizabet Born, koja je bila na čelu penzione reforme.