Finska razmišlja o tome da Rusima zabrani ulazak jer granični saobraćaj raste

Finska razmišlja o tome da Rusima zabrani ulazak jer granični saobraćaj raste

Finska je u četvrtak saopštila da razmatra zabranu ulaska većini Rusa u zemlju jer se saobraćaj preko granice iz njenog istočnog suseda „intenzivirao” nakon naredbe predsednika Vladimira Putina za delimičnu vojnu mobilizaciju.

Finski kopneni granični prelazi ostali su među malobrojnim ulaznim tačkama u Evropu za Ruse nakon što je niz zapadnih zemalja zatvorio i fizičke granice i svoj vazdušni prostor za ruske avione kao odgovor na rusku invaziju na Ukrajinu.

Premijerka Sana Marin rekla je u četvrtak da vlada procenjuje rizike koje predstavljaju pojedinci koji putuju kroz Finsku i da razmatra načine za oštro smanjenje ruskog tranzita.

„Volja vlade je vrlo jasna, verujemo da se ruski turizam (u Finsku) mora zaustaviti, kao i tranzit kroz Finsku“, rekao je Marin novinarima.

„Verujem da je potrebno ponovo proceniti situaciju nakon jučerašnjih vesti“, dodala je ona, misleći na Putinov nalog za delimičnu mobilizaciju.

Saopštenje ruskog predsednika izazvalo je bojazan da nekim muškarcima u godinama za borbu neće biti dozvoljeno da napuste Rusiju i podstaklo je letove u jednom pravcu iz zemlje da se brzo rasprodaju.

Finska je odlučila da svoju granicu sa Rusijom zadrži otvorenom nakon invazije Moskve na Ukrajinu 24. februara, iako je smanjila broj konzularnih sastanaka dostupnih ruskim putnicima koji traže vize.

Na graničnom prelazu Vaalimaa, otprilike tri sata vožnje od drugog po veličini ruskog grada Sankt Peterburga, oko 13.15 časova po tri trake automobila protezale su se u dužini od 300-400 metara (jardi). po lokalnom vremenu (10:15 GMT), rekao je granični zvaničnik Rojtersu.

Taj prelaz je jedan od devet na granici Finske sa Rusijom od 1.300 km (800 milja), najdužoj u Evropskoj uniji.

„Saobraćaj na finsko-ruskoj granici intenziviran je tokom noći“, naveo je šef za međunarodne poslove granične straže Mati Pitkaniiti u tvitu. On je za Rojters rekao da su graničari spremni na devet kontrolnih punktova.

Iako je saobraćaj iz Rusije bio gušći nego inače, graničari su u saopštenju naveli da se poslednjih dana nije promenio „alarmantno“ u odnosu na vreme pre pandemije.

U saopštenju se upozorava da društvenim mrežama kruže „netačne i obmanjujuće“ informacije.

Oko 17.30 po lokalnom vremenu (15.30 GMT), saobraćaj je nastavio da teče, prema Rojtersovom svedoku, sa automobilima koji su se protezali preko četiri trake, svaka po nekih 150 metara.

34-godišnji Rus Nikita, koji nije naveo svoje prezime, rekao je Rojtersu da ide na odmor u južnu Evropu i rekao da nije siguran da li će se vratiti u Rusiju.

„Odluku ću doneti kada budem tamo“, rekao je po prelasku granice.

Granični zvaničnici rekli su Rojtersu da je značajan broj Rusa koji su pristizali putovao sa turističkim vizama. Turisti moraju da pokažu vize i dokumente koji dokazuju njihov dalji put, kao što su avionske karte, rezervacije hotela ili poziv od prijatelja.

Sve dok turisti mogu verodostojno da pokažu planove za povratak, kao što su povratne karte, graničari ne mogu da provere da li zaista planiraju da se vrate, rekao je za Rojters Elias Laine, zamenik šefa granične stanice Vaalimaa.

Estonija, Letonija, Litvanija i Poljska, druge zemlje EU koje se graniče sa ruskom teritorijom, počele su u ponedeljak u ponoć da odbijaju ruske državljane sa prelaza, rekavši da ne bi trebalo da putuju dok je njihova zemlja u ratu sa Ukrajinom.

Tri baltičke zemlje neće ponuditi utočište nijednom Rusu koji beži od mobilizacije trupa Moskve, rekli su u sredu njihovi ministri.

Pitkaniiti je rekao da je 4.824 Rusa stiglo u Finsku preko istočne granice u sredu, u odnosu na 3.133 nedelju dana ranije.

Na krajnjem severu Norveške nije bilo promena u broju Rusa koji su prelazili, rekao je policijski zvaničnik Rojtersu. Norveška nije članica EU.