BRISEL – Evropska komisija saopštila je u sredu da je zatražila formiranje sudskih veća u Svetskoj trgovinskoj organizaciji, što je sledeći korak u dva trgovinska spora sa Kinom nakon što ih nije uspela da reši bilateralno.
Sporovi, oba iznesena STO početkom godine, tiču se navodnih kineskih ograničenja prava kompanija iz EU da koriste strane sudove za zaštitu svojih patenata visoke tehnologije i trgovine sa Litvanijom članicom EU, piše Rojters.
Izvršna vlast EU, koja nadgleda trgovinsku politiku za 27-članu Evropsku uniju, rekla je da su oba skupa mera veoma štetna za evropska preduzeća, a one protiv Litvanije remete trgovinu i lance snabdevanja unutar EU.
Komisija je zvanično zatražila konsultacije sa Kinom u STO, što je prvi korak u izazovu STO. Takve konsultacije retko rešavaju sporove.
Izvršni odbor EU rekao je da će paneli STO verovatno biti formirani početkom 2023. godine, napominjući da postupci panela mogu trajati i do godinu i po.
Kina će rješavati zahtjeve EU za trgovinske sporove u skladu sa procedurom za rješavanje sporova STO, navodi se u saopštenju njenog ministarstva trgovine.
Zahtevi panela dolaze kada Evropska unija preispituje svoj stav prema Kini, videći je sve više kao konkurenta i sistemskog rivala. Ruska invazija na Ukrajinu takođe je navela lidere EU da izraze zabrinutost zbog ekonomskog oslanjanja na Kinu, koja je zauzela neutralniji stav o sukobu.
Sjedinjene Države i EU održale su u ponedeljak treći sastanak na ministarskom nivou svog Saveta za trgovinu i tehnologiju (TTC), koji je osmišljen da unapredi regulatornu saradnju i predstavi jedinstven front protiv Kine.
Zvaničnik EU je rekao da vreme podnošenja zahteva nije povezano sa TTC-om, već da odražava rad koji je potreban da bi se izgradila oba slučaja. U slučaju Litvanije, mnoge akcije Kine nisu bile objavljene mere, koje su tipično u fokusu sudskih sporova STO.
Spor Litvanije proizilazi iz smanjenja diplomatskih odnosa Kine sa baltičkom državom od 2,8 miliona ljudi od decembra 2021. i pritiska na multinacionalne kompanije da prekinu veze sa njom, nakon što je Tajvanu dozvolilo da de fakto otvori ambasadu u Vilnjusu.
Komisija je saopštila da je Kina takođe zabranila uvoz alkohola, govedine, mlečnih proizvoda, trupaca i treseta koji se isporučuju iz Litvanije na osnovu pravila o bezbednosti biljaka i hrane bez dokaza da su zabrane opravdane.
Kinesko ministarstvo spoljnih poslova navelo je u saopštenju u četvrtak da su optužbe da cilja na Litvaniju „diskriminatornim merama“ „čiste izmišljotine“. Nije elaborirano.
U drugom slučaju, Komisija je rekla da su kineski sudovi od avgusta 2020. izdali „zabrane protiv tužbi“ koje sprečavaju evropske kompanije da traže obeštećenje zbog standardno bitnih patenata u ne-kineskim sudovima, kao što su sudovi EU.
Komisija je saopštila da su kineski proizvođači koristili zabranu da izvrše pritisak na nosioce patentnih prava da im omoguće jeftiniji pristup evropskoj tehnologiji.