CureVac tuži BioNTech zbog patenata za mRNA

CureVac tuži BioNTech zbog patenata za mRNA

CureVac tuži drugu nemačku farmaceutsku kompaniju BioNTech, navodeći da je proizvođač vakcine protiv Covid-19 prekršio vitalne patente koji se odnose na RNK tehnologiju.

Grupacija sa sedištem u Tibingenu podnela je tužbu nemačkom sudu tražeći „pravičnu kompenzaciju“ za navodna kršenja prava intelektualne svojine u razvoju Covid vakcine koji proizvode BioNTech i američki proizvođač lekova Pfizer.

Ali CureVac je rekao da ne planira nikakve poteze koji bi uticali na proizvodnju, prodaju ili distribuciju vakcine. Uspeh njegovog Covid uboda transformisao je BioNTech iz malo poznate kompanije u biotehnološku kompaniju vrednu više milijardi evra.

CureVac razvija sopstvene mRNA vakcine, uključujući Covid vakcinu. Ali grupa je odustala od svog prvog pokušaja nakon što se pokazalo da je manje efikasan u suđenju u kasnoj fazi od onih koje su napravili Pfizer i Moderna, iako podaci nisu bili direktno uporedivi.

Najavljujući svoj pravni postupak, CureVac je u saopštenju naveo da smatra brz razvoj vakcina „ogromnim dostignućem“ sa „pozitivnim uticajem bez presedana na globalno javno zdravlje“.

Ali „ovo dostignuće je zasnovano na decenijama naučnog istraživanja i inovacija, koje podržava CureVac kao najraniji pionir u tehnologiji mRNA“, dodaje se.

Franc-Verner Has, izvršni direktor CureVac-a, rekao je da veruje da BioNTech „stoji pomalo na našim ramenima“, tvrdeći da je vakcina protiv Covid-19 delimično zasnovana na inovacijama na kojima je CureVac radio u poslednjih 20 godina. „Ako imate uspeha, ne zaboravite odakle ga dobijate“, rekao je.

BioNTech je rekao da ceni i poštuje „važeća prava intelektualne svojine“, ali je njen rad „original“ i da će ga „snažno“ braniti od svih navoda o kršenju patenta. „Svesni smo da nije neuobičajeno da druge kompanije u farmaceutskoj industriji, nakon što su bile svedoci uspeha Comirnati-a [naziv vakcine], sada sugerišu da vakcina potencijalno krši njihova prava intelektualne svojine“, navodi se u saopštenju.

Tužba bi mogla biti početak borbe za intelektualnu svojinu oko patenata za mRNA, dok grupe traže deo profita koje su ostvarili lideri na tržištu BioNTech, Pfizer i Moderna.

Pre pandemije nije bilo odobrenih vakcina zasnovanih na mRNA tehnologiji, koja uči imuni sistem da prepozna virus na osnovu dela njegovog genetskog koda. CureVac-ov prvi Covid snimak koristio je nemodifikovanu verziju mRNA, dok su vakcine iz BioNTech/Pfizer i Moderna modifikovale mRNA.

Haas je rekao da ima „najveće poštovanje“ za BioNTech, ali da je sada vreme da se razgovara o doprinosu CureVac-a. „Nema šanse da bismo pokrenuli [tužbu] ranije, usred razvoja ovog proizvoda, jer je vakcina bila potrebna da se svet pretvori u ono što je sada normalno“, rekao je on.

BioNTech je prošle godine ostvario skoro 19 milijardi evra, skoro sve od Covid vakcine. Iako se očekuje da će ove godine opasti prodaja vakcine, kompanija razvija nove verzije vakcine namenjene novim varijantama za jesenje kampanje za jačanje.

Akcije BioNTech-a, koje su pale za 26 odsto u prošloj godini, porasle su za 0,6 odsto na ranom trgovanju u Njujorku u utorak. Akcije CureVac-a, koje su oslabile 76 odsto u prošloj godini, porasle su za skoro 1 odsto.