Sistem veštačke inteligencije zasnovan na pažnji pomaže u otkrivanju autizma

Sistem veštačke inteligencije zasnovan na pažnji pomaže u otkrivanju autizma

Zajednički sistem dubokog učenja zasnovan na pažnji pruža dobre prediktivne performanse za razlikovanje poremećaja iz spektra autizma (ASD) od tipičnog razvoja (TD), prema studiji objavljenoj na mreži 25. maja u JAMA Network Open.

Chanioung Ko, MD, sa Medicinskog koledža Univerziteta Ionsei u Seulu, Južna Koreja, i njegove kolege obučili su modele dubokog učenja da razlikuju ASD od TD i da razlikuju ozbiljnost simptoma ASD. Zadaci zajedničke pažnje su davani deci sa i bez ASD, a video podaci su dobijeni iz više institucija. Devedeset petoro od 110 dece je završilo mere studija. Analitičku populaciju činilo je 45 dece sa ASD i 50 sa TD.

Istraživači su primetili dobre prediktivne performanse za model dubokog učenja ASD u odnosu na TD za iniciranje zajedničke pažnje (IJA; površina ispod operativne karakteristične krive prijemnika [AUROC], 99,6 procenata; tačnost, 97,6 procenata; preciznost, 95,5 procenata; i podsećanje, 99,2 procenat); niski odgovor na zajedničku pažnju (RJA; AUROC, 99,8 procenata; tačnost, 98,8 procenata; preciznost, 98,9 procenata; i podsećanje, 99,1 procenat); i RJA visokog nivoa (AUROC, 99,5 procenata; tačnost, 98,4 procenata; preciznost, 98,8 procenata; i podsećanje, 98,6 procenata). Razumni prediktivni učinak primećen je za IJA, RJA niskog nivoa i RJA visokog nivoa u modelima težine simptoma ASD zasnovanim na dubokom učenju.

„Verujemo da naše istraživanje otvara mogućnosti za prikupljanje velikih skupova podataka o biomarkerima ponašanja kroz standardizovanu postavku za prikupljanje video podataka koja je pogodna za kompjuterski vid i duboko učenje i primenljiva na širok spektar neuropsihijatrijskih stanja“, pišu autori.

Dva autora su otkrila veze sa LumanLab-om, a tri su otkrila da imaju patente za metod i aparat za dijagnozu težine smetnji u razvoju kod mališana na osnovu zajedničke pažnje.